• rozwiń
  • WIG20 2215.79 +0.67%
  • WIG30 2517.04 +0.60%
  • WIG 58429.69 +0.49%
  • sWIG80 11550.36 -0.34%
  • mWIG40 3804.64 +0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:22

Dostosuj

Kryzys, a urzędników coraz więcej

Kryzys, a urzędników coraz więcej
Foto: TVN24 Foto: Urzędników coraz więcej

W większości urzędów, mimo poszukiwania oszczędności, urzędników wciąż przybywa - zauważa "Gazeta Prawna". Niektóre z nich zatrudniły od początku roku prawie dwa razy więcej pracowników, niż ich zwolniły.

Jako przykład "GP" podaje Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, gdzie od stycznia tego roku zatrudniono 71 osób, a zwolniono 39.

Podobna sytuacja jest w ministerstwach, gdzie większość pracowników odchodzi dobrowolnie z urzędów, a w tym samym okresie zatrudnianych jest nawet dwukrotnie więcej osób. Tak jest np. w resorcie zdrowia, z którego od stycznia 2009 r. odeszło 42 pracowników, ale tylko trzem osobom została wypowiedziana umowa przez pracodawcę - pisze "GP". W tym okresie Ministerstwo Zdrowia zatrudniło aż 82 osoby.

Podobnie jest w resorcie rolnictwa, gdzie z urzędu odeszło 20 osób, a w tym samym czasie zatrudniono 58 pracowników. Ministerstwa wyjaśniają, że tak duży wzrost zatrudnienia wynika z nowych zadań związanymi z realizacją programów unijnych.

Więcej zadań

Dlaczego zatrudnienie w urzędach wciąż rośnie? Dyrektorzy generalni podkreślają, że coraz więcej obowiązków zmusza ich do zatrudniania nowych pracowników. W efekcie nie wykluczają, że w 2010 roku też będą zwiększać zatrudnienie. Uzależniają to jednak od środków budżetowych przeznaczonych na wynagrodzenia.

– Jeśli otrzymamy mniej pieniędzy na wynagrodzenia, a zadań wciąż będzie przybywało, to będziemy zatrudniać więcej osób za mniejsze wynagrodzenia – wyjaśnia w rozmowie z "GP" Elżbieta Szatyńska-Gortap z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane