• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Krwotok ustał". Grecy wracają do banków

Foto: PAP/EPA Foto: Według ekspertów wynik wyborów zatrzymał falę wypłacania środków

Po niedzielnych wyborach, wygranych przez konserwatywną Nową Demokrację, Grecy, którzy przedtem wycofywali pieniądze z banków, bojąc się, że ich kraj wyjdzie ze strefy euro, zaczęli je z powrotem wpłacać na konta - ujawniło we wtorek kilku bankierów.

Do niedzieli z dużych greckich banków klienci wycofywali do 800 milionów euro dziennie. Powszechnie przewidywano, że jeśli wybory wygra lewica, nieunikniony będzie powrót do drachmy. Teraz zgromadzone w domach pieniądze zaczynają wracać do banków. - Krwotok ustał - określił tę sytuację jeden z bankierów.

Masowy zwrot

Inny bankier powiedział, że w dniach poprzedzających wybory z jego banku wycofywano ok. 30 milionów euro dziennie, z czego ponad połowę klienci zabierali do domów lub deponowali w skrytkach bankowych. W poniedziałek odwróciła się ta tendencja. - Przyniesiono nam z powrotem ok. 15 milionów euro w gotówce - ujawnił.

Bankierzy zwracają jednak uwagę, że środki, które klienci banków prywatnych przetransferowali za granicę, dotychczas do Grecji nie wróciły.

Jeden z bankierów powiedział, że powracają drobni ciułacze, z oszczędnościami do 10 tys. euro. Natomiast posiadacze większych oszczędności, przekraczających 50 tys. euro, na razie nie przynoszą pieniędzy z powrotem.

Przedstawiciele banków są jednak zgodni co do tego, że zatrzymał się odpływ pieniędzy i że z pewnością wiąże się to z wynikiem wyborów.

Koalicja w środę?

Najnowsze doniesienia z Aten mówią o szansach na rząd koalicyjny już w środę. Chcą go utworzyć trzy partie - Nowa Demokracja, socjalistyczny PASOK i Demokratyczna Lewica - opowiadające się za pozostaniem Grecji w strefie euro, choć pragnące wynegocjować z kredytodawcami złagodzenie rygorystycznego programu oszczędności i reform, który był warunkiem udzielenia Grecji pomocy ratującej ją przed bankructwem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane