• rozwiń
  • WIG20 2341.63 +0.87%
  • WIG30 2680.59 +0.92%
  • WIG 60875.24 +1.13%
  • sWIG80 11915.19 +0.41%
  • mWIG40 4043.51 +0.68%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:09

Dostosuj

KRUS do Trybunału Konstytucyjnego

KRUS do Trybunału Konstytucyjnego
Foto: TVN24 Foto: BBC chce by Trybunał prześwietlił rolnicze ubezpieczenia

Business Centre Club złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów o KRUS. Według ekspertów BCC, system ubezpieczenia rolników jest niesprawiedliwy.

BCC zapowiedziało skierowanie wniosku do TK jeszcze w listopadzie 2008 r. Organizacja przedstawiła wtedy dziennikarzom raport dotyczący Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). - Czekaliśmy na odpowiedź PSL i rządu w sprawie raportu - tłumaczył Goliszewski.

Według ekspertów BCC, system ubezpieczenia rolników narusza normy konstytucyjne. Jak podkreślił szef BCC Marek Goliszewski, dochody rolników w 2007 roku były znacznie wyższe niż osób nie pracujących w rolnictwie.

System niesprawiedliwy

BCC uważa, że rolnicy płacą zbyt małe składki na ubezpieczenie emerytalne. Nie płacą także podatku dochodowego, co jest - według pracodawców - niesprawiedliwe i jest oznaką nierównego traktowania. Zdaniem Goliszewskiego, system rolniczego ubezpieczenia powinien być włączony do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych oraz do powszechnego systemu podatkowego.

Jak zaznaczył Goliszewski, BCC złożyło PSL propozycję rozmów w sprawie rolniczych ubezpieczeń, ponieważ reforma KRUS-u zaproponowana przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego - to "żadna reforma" wyjaśnił. - Ludowcy jednak unikają takiej dyskusji - dodał.

Nowela w Sejmie

Goliszewski przypomniał też, że raport, przekazany został wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi. Prezes PSL skierował go pod obrady Komisji Trójstronnej. Goliszewski liczy, że tam będzie możliwa dyskusja na temat ubezpieczeń rolniczych.

W Sejmie jest już rządowy projekt nowelizacji ustawy o KRUS. Różnicuje on wysokość składki w zależności od wielkości gospodarstwa rolnego - wyższe składki na KRUS mają płacić rolnicy posiadający powyżej 50 ha. Według szacunków KRUS, liczba ubezpieczonych, którzy zostaną objęci podwyższoną składką, nie przekroczy 15,5 tys. osób, tj. ok. 1 proc. ubezpieczonych.

Obecnie projekt znajduje się w pracach sejmowych, został skierowany do drugiego czytania. Posłowie dotychczas nie wnieśli do niego żadnych poprawek.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane