• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Król kakao podbija cenę

Król kakao podbija cenę
Foto: sxc.hu Foto: Tak wygląda kakao na początku swej drogi ku tabliczce czekolady

Takiej transakcji na europejskim rynku kakao nie było od 14 lat. W piątek właściciela zmieniło 241 tysięcy to nasion kakaowca. To tyle, ile Europa zużywa w ciągu roku - wystarczyłoby na wyprodukowanie ponad 5 miliardów tabliczek czekolady. Nabywca nie ukrywa, że liczy na wzrost ceny surowca - i dobry interes.

Wartość transakcji wyniosła 658 milionów funtów, czyli równowartość ponad 3 miliardów złotych. Wywindowało to cenę ziarna do poziomu nienotowanego od 1977 roku: za tonę kakao płacono 2732 funty. Teraz można obawiać się wzrostu cen czekolady...

Początkowo spekulowano, że nabywca może być któryś z wielkich koncernów spożywczych. Jednak analitycy zgodnie wykluczyli, że to nie światowi potentaci na rynku czekolady - Nestle czy Kraft Foods. Jak się okazało za transakcją stoi Anthony Ward i fundusz hedgingowy (wysokiego ryzyka) Armajaro Holdings. Wśród właścicieli jest m.in. George Soros.

Dziennik "Daily Telegraph" przypomina, że Ward podobnej transakcji dokonał już w 2002 roku. Wtedy kupił ponad 200 tys. ton kakao, licząc na wzrost cen wywołany słabymi zbiorami i niestabilną sytuacją polityczną w Zachodniej Afryce – jednym z głównych obszarów uprawy kakaowca. Nie przeliczył się i w dwa miesiące zarobił 40 mln funtów.

Teraz ceny kakaowego ziarna już są wysokie: w ciągu trzech lat wzrosły przeszło dwukrotnie. Powody wzrostu to zwiększone zapotrzebowanie ze strony rynków wschodzących, takich jak Chiny czy Indie, rosnący popyt w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie słabe zbiory u głównych eksporterów ziaren kakaowca - w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane