• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Krok do ominięcia Rosji

Krok do ominięcia Rosji
Foto: sxc.hu Foto: Ropa popłynie na Białoruś przez port w Kłajpedzie

Litwa i Białoruś porozumiały się w sprawie tranzytu ropy naftowej dla Białorusi przez port w Kłajpedzie - informuje w piątek portal lrt.lt. To mały, ale kolejny krok Mińska w kierunku uniezależnienia się od dostaw z Rosji.

Porozumienie zawarte w czwartek w Kłajpedzie przewiduje, iż w ciągu dwóch lat przetransportowanych zostanie około 5 mln ton surowca.

Według wicepremiera Białorusi Władimira Siemaszko, do końca października zostaną zawarte umowy, które "pozwolą już od grudnia w ciągu najbliższych dwóch lat na dostawę dla Białorusi przez port w Kłajpedzie co najmniej 2,5 mln ton rocznie" surowca.

- Dla nas ten projekt jest bardzo atrakcyjny, mamy pełne poparcie rządu i jesteśmy gotowi na współpracę - powiedział szef kancelarii litewskiego rządu Daividas Matulionis.

Oddalić się od Rosji

Białoruś próbuje sprowadzać ropę również przez porty Ukrainy, Estonii i Łotwy.

Białoruś chce zapewnić sobie dostawy ropy i gazu niezależnie od Rosji. Trwają m.in. litewsko-białoruskie rozmowy w sprawie możliwości budowy w Kłajpedzie terminalu gazu skroplonego na potrzeby Białorusi.

mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane