• rozwiń
  • WIG20 2205.43 +0.58%
  • WIG30 2506.27 +0.55%
  • WIG 58235.97 +0.44%
  • sWIG80 11645.45 +0.58%
  • mWIG40 3809.06 +0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:14

Dostosuj

Krok do komórkowego cudu

Krok do komórkowego cudu
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Nanokomórka technologicznym cudem

Telefon komórkowy przyszłości będzie można wyginać i zmieniać jego kolor, a naładuje się sam dzięki zastosowaniu baterii słonecznych. To wszystko stanie się możliwe jeżeli, Nokia-Morph - wspólny projekt fińskiego koncernu i centrum nanotechnologii Uniwersytetu w Cambrigde - zakończy się sukcesem.

Nokia-Morph może wprawić w zachwyt. Urządzenie ma być przezroczyste, a jego główna zaleta polega na tym, że będzie można je rozciągać, rozkładać, zwijać i zakładać na rękę niczym bransoletkę. Ma mieć unikalny samoczyszczący mechanizm oparty na nano-materiałach i nigdy nie zabraknie mu zasilania dzięki energii słonecznej. Aparat będzie też wykrywał zanieczyszczenia w otoczeniu użytkownika. Giętka plastyczna komórka po rozłożeniu może służyć za klawiaturę komputera.

Aby pokonać drogę od komputerowej animacji do gotowego produktu trzeba jeszcze stworzyć elastyczne chipy - układy elektroniczne. Naukowcy podkreślają, że do stworzenia gotowego produktu potrzebują jeszcze około 10 lat pracy. Pocieszające, że według badaczy futurystyczna komórka nie wymaga technologii przyszłości. Wystarczy tylko udoskonalić znane już rozwiązania.

- Celem projektu jest znalezieniu sposobu na stworzenie części elektronicznych, które można będzie umieszczać na materiałach, które wyglądają jak nasza skóra. Te komponenty powinny się zginać podobnie jak skóra wokół stawów - mówi Stephanie Lacour, badacz nanotechnologii Uniwersytetu Cambrigde.

- Do pewnego stopnia koncepcja nowego telefonu jest jeszcze fikcją, bo nie można go kupić, ale technologia, która jest potrzebna do jego produkcji, bazuje na prowadzonych badaniach i to tylko kwestia czasu, kiedy uda się stworzyć gotowy produkt - obiecuje Mark Welland, szef Centrum Nanotechnologi Uniwersytetu Cambridge.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane