• rozwiń

Krocie za nieoszlifowany diament

Krocie za nieoszlifowany diament
Foto: petradiamonds.com Foto: 507-karatowy nieoszlifowany diament za 35,3 mln dolarów

Nieoszlifowany diament za 35,3 mln dolarów? To zdecydowany rekord. Jedna z największych na świecie firm wydobywających diamenty, Petra Diamonds, sprzedała w piątek 507-karatowy kamień właśnie za taką kwotę. To znacznie więcej, niż przewidywali analitycy.

Wartość kamienia, jednego z 20 największych surowych diamentów wysokiej jakości na świecie, szacowano na około 25 milionów dolarów.

Wart swojej ceny

Zdaniem firmy, która sprzedała diament, kamień jest jednak wart swojej ceny.

- Cullinan Heritage (jak nazywa się kamień - przyp. red.) słusznie osiągnął cenę 35,3 mln. dol., najwyższą jaką kiedykolwiek udało się uzyskać za nieoszlifowany diament, ponieważ ma on potencjał, aby zrobić z niego jeden z najważniejszych na świecie oszlifowanych klejnotów - uważa szef Petra Diamonds Johan Dippenaar.

Petra poinformowała, że kamień kupiła na aukcji firma Chow Tai Fook Jewellery z Hongkongu.

Kamień znaleziono we wrześniu ubiegłego roku w należącej w 74 proc. do Petry kopalni Cullinan w RPA, którą odkupiła ona od innego giganta firmy De Beers w 2007 roku. Z kopalni Cullinan pochodzi wiele dużych diamentów, w tym największy na świece nieoszlifowany kamień "Cullinan", który miał 3106 karatów. Znaleziono go w 1905 roku. Powstały z niego klejnoty Mała i Duża Gwiazda Afryki, które obecnie należą do brytyjskich klejnotów królewskich.

ktu//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane