• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kreskówką przekonują do OFE wg Rostowskiego

Kreskówką przekonują do OFE wg Rostowskiego
Foto: YouTube Foto: Resort Jacka Rostowskiego kreskówką przekonuje nas do swojej wersji OFE

Ministerstwo finansów najwyraźniej wzięło sobie do serca sondaże, z których wynika, że Polacy propozycji zmian w OFE nie rozumieją. 4-minutowy animowany filmik na YouTube ma w prosty sposób idee rządowych planów przybliżyć. Czy jednak uproszczenia nie idą za daleko?

Bohaterowie filmiku - Janek i jego złotówka - są rysowani kreską stylizowaną na klasyka polskiej ilustracji Bohdana Butenkę.Autorzy całkowicie pomijają ideę reformy emerytalnej rządu Jerzego Buzka: wtedy tłumaczono nam, że wreszcie każdy z nas zaczyna oszczędzać na własną, osobistą emeryturę. Temu miały służyć konta w Otwartych Funduszach Emerytalnych, a także indywidualne konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Tymczasem w filmie przedstawianym przez ministerstwo finansów celem, dla którego Janek wyjmuje swą złotówkę z kieszeni jest wyłącznie wypłacenie emerytury babci Janka. Pokazano, że do ZUS trafia tylko 63 grosze i... brakuje trochę, by babcia dostała "całą emeryturę", więc Janek musi dołożyć, płacąc podatek.

"Czarnym charakterem" filmu są oczywiście OFE, przez które pieniądze muszą "bezsensownie krążyć" i które inkasują swoje prowizje. Zwrot "bez sensu" pada w filmiku cztery razy, zaś "prowizja" pięć. Na obrazie pojawia się także obracający się "Licznik Balcerowicza", który komentator przedstawia jako licznik długu publicznego. Zapewnia oczywiście, że licznik będzie się kręcił wolniej, gdy rządowe plany zostaną zrealizowane.

"Zyskujemy też pewność, że emerytury w przyszłości będą takie same lub wyższe od obecnych" - przekonuje w finale. Nie wyjaśnia tylko, jak to się stanie choć to babcia skonsumowała wpłacone przez Janka pieniądze.

– Film, na przykładzie obiegu jednej złotówki pokazuje, jakie oszczędności wynikną z reformy proponowanej przez rząd – tak ideę powstania filmu minister finansów Jacek Rostowski tłumaczy na stronie internetowej swego resortu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane