• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kredyty znowu zdrożeją

Kredyty znowu zdrożeją
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Minister gospodarki i wicepremier Waldemar Pawlak nie obawia się dzisiejszej decyzji RPP

Minister gospodarki i wicepremier Waldemar Pawlak nie obawia się dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Ta może dziś znacznie podnieść stopy procentowe. - Dla gospodarki byłoby dobrze, gdyby RPP je obniżyła, ale to groziłoby inflacją. Mam zaufanie do Rady - powiedział w TVN CNBC Biznes Pawlak.

Poprzednia minister gospodarki stanowczo sprzeciwiała się podwyżce stóp. Tymczasem nowy szef tego resortu deklaruje, że ma zaufanie do Rady. - To instytucja roztropna i podejmuje decyzje oparte na głębokiej analizie. Pewnie dla gospodarki lepiej by było, gdyby stopy były niższe, ale ze względu na inflację w krótkim czasie mogłoby się to źle odbić na naszych finansach - mówił Pawlak. Dodał, że należy pozostawić RPP i NBP pewną autonomię, co do środków działań.

Dziś Rada Polityki Pieniężnej może podwyższyć stopy procentowe o 25 pkt bazowych. To zła wiadomość dla kredytobiorców, bo oznacza podwyższenie raty o kilkadziesiąt złotych. To niestety nie koniec, ponieważ zakładając, że dziś RPP podniesie stopy o ćwierć punktu procentowego, to według prognoz analityków w pierwszej połowie przyszłego roku czekają nas dwie kolejne, w tej samej skali. W efekcie średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych, w drugiej części przyszłego roku zbliży się do poziomu 7 proc. Im większy kredyt, tym wyższy będzie wzrost raty, który jednak będzie następował stopniowo. - Podwyżka o 25 pkt bazowych przy kredycie w kwocie 200 tys. zł, rozłożonym na 30 lat, to wzrost miesięcznej raty o 33 zł, a przy większym kredycie w wysokości 400 tys. zł będzie to różnica 65 zł. Jeśli zmaterializuje się najbardziej prawdopodobny scenariusz i RPP podniesie jeszcze stopy łącznie o 0,75 pkt proc., to wzrost raty przy kredycie w kwocie 200 tys. zł wyniesie łącznie 99 zł, a jeśli ktoś pożyczył na zakup nieruchomości 400 tys. zł, to jego rata zwiększy się o 200 zł - przewiduje "Gazeta Prawna".

Będą podwyżki cen energii

Wicepremier odniósł się także do kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski. - Poprzedni rząd upatrywał bezpieczeństwo energetyczne tylko wokół rur na granicach państwa, a zaniedbywał wewnętrzne podwórko. Powinniśmy lepiej wykorzystywać krajowe zasoby energetyczne - mówił w TVN CNBC Biznes Pawlak. - Dywersyfikacja dostaw energii jest ważna, ale ważne są też krajowe zasoby węgla. Skupiono się na ropie i gazie, a zapomniano o węglu. Trzeba wprowadzić nowe, ekologiczne metody spalania węgla - zaznaczył wicepremier. Dodał, że trzeba spełnić wszystkie przesłanki do podpisania umowy o moście energetycznym. - Warto przeprowadzić z Litwą dyskusje polityczne dotyczące mostu energetycznego - podkreślił.

Minister gospodarki na pytanie o "uwolnienie cen energii" przyznał rację firmom energetycznym, które zdecydowały się zaskarżyć decyzję Urzędu Regulacji Energetyki. - Najpierw ceny uwolniono, potem decyzje cofnięto. Mają słuszność odwołując się od niej - powiedział Pawlak. Zaznaczył, że bez względu na rezultat postępowania sądowego, podwyżki cen energii na początku roku mogą być na poziomie kilku procent.

Pawlak wyjawił też, że są szanse, że w 2008 roku zniknie podatek Belki. - Decyzja należy do ministra Rostowskiego - wyjaśnił.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane