• rozwiń
  • WIG20 2233.30 -0.10%
  • WIG30 2529.60 -0.09%
  • WIG 58772.90 -0.07%
  • sWIG80 11570.16 -0.02%
  • mWIG40 3739.78 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:02

Dostosuj

Kredyty znów zdrożeją?

Kredyty znów zdrożeją?
Foto: TVN24 Foto: Prezes NBP o ew. podwyżce stóp

- Rada będzie obserwować skutki dotychczasowych podwyżek stóp procentowych, a napływające dane oraz sytuacja gospodarcza mogą skłonić RPP do reakcji jeszcze przed kolejną projekcją inflacji, czyli przed październikiem - stwierdził prezes NBP Sławomir Skrzypek.

- Obecnie trudno ocenić, czy i kiedy dalsze dostosowanie polityki pieniężnej będzie konieczne - zaznaczył jednak prezes NBP.

- Rada nie wiąże sobie rąk do października. Projekcja inflacji stanowi jedną z przesłanek decyzji o stopach procentowych, ale oprócz niej bierzemy pod uwagę wszelkie informacje istotne z punktu widzenia perspektyw inflacji. Jeżeli RPP uzna, że konieczne jest dalsze dostosowanie polityki pieniężnej, to może podwyższyć stopy wcześniej niż w październiku - powiedział na spotkaniu z ekonomistami prezes NBP.

NBP nie uzależnia decyzji od FED i EBC

Podkreślił równocześnie, że czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego będzie również brana pod uwagę, choć nie wpłynie bezpośrednio na decyzję o

Rada nie wiąże sobie rąk do października. Projekcja inflacji stanowi jedną z przesłanek decyzji o stopach procentowych, ale oprócz niej bierzemy pod uwagę wszelkie informacje istotne z punktu widzenia perspektyw inflacji. Jeżeli RPP uzna, że konieczne jest dalsze dostosowanie polityki pieniężnej, to może podwyższyć stopy wcześniej niż w październiku

Skrzypek o stopach

ewentualnym dalszym zacieśnieniu polityki monetarnej. - Polityka innych banków centralnych jest brana przez nas pod uwagę. Zaznaczam jednak, że podwyżki stóp o 200 pkt bazowych dokonane od kwietnia 2007 r. nie były uzależnione ani od decyzji FED, ani EBC, ani innego banku centralnego - podkreślił Skrzypek.

- Nie chciałbym, by ktokolwiek wysnuwał wniosek, że podniesienie stóp procentowych o 25 pkt bazowych przez EBC skutkować będzie tą samą decyzją z naszej strony. Może, ale nie musi. Powtarzam, że nasze decyzje nie są bezpośrednio uzależnione od decyzji innych banków centralnych - dodał.

Do tej pory RPP podnosiła stopy w czerwcu, marcu, lutym i styczniu 2008 roku oraz cztery razy w 2007 roku - w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie - łącznie o 200 pkt. bazowych.

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane