• rozwiń

Temat: Hiszpania

Kredyty, inwestycje, transport. Premier Hiszpanii zapowiada pakiet dla pracy

Kredyty, inwestycje, transport. Premier Hiszpanii zapowiada pakiet dla pracy
Foto: sxc.hu Foto: W Hiszpanii bezrobocie wynosi 25 proc.,a wśród osób do 25. roku życia poziom ten wynosi 50 proc.

Hiszpański rząd w przyszłym tygodniu zatwierdzi wart 6,3 mld euro plan stworzenia tak bardzo potrzebnych miejsc pracy i obniży główną stawkę podatku dochodowego z 30 do 25 proc. Ma to zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw - poinformował w sobotę premier Mariano Rajoy.

W Hiszpanii bezrobocie wynosi 25 proc., a wśród osób do 25. roku życia poziom ten wynosi aż 50 proc. W tym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwrócił się do Hiszpanii, aby zwiększyła wpływy z podatków w celu ochrony swoich usług publicznych, a także ograniczyła deficyt budżetowy w celu zapewnienia trwałego ożywienia gospodarczego.

Pakiet dla pracy

Pakiet dla pracy ma zostać przyjęty przez rząd w najbliższy piątek. Obejmie on kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestycje w badania i rozwój, oszczędność energii, transport i produkcję przemysłową - poinformował premier.

W czerwcu rząd ma zaakceptować także szeroko zakrojone reformy podatkowe, w tym obniżki stawki podatku korporacyjnego. W zamian firmy będą mogły korzystać z mniejszej liczby ulg podatkowych.

Na początku roku rząd zatwierdził już obniżkę składek na ubezpieczenie społeczne dla firm tworzących miejsca pracy. Premier Rajoy zapowiedział wówczas, że reforma obejmie także obniżkę podatku dochodowego dla podatników o średnich i niskich dochodach. 

Hiszpański rząd prognozuje, że do końca roku stosunek długu publicznego do PKB Hiszpanii wyniesie 99,5 proc., a deficyt pozostanie na poziomie 5,5 proc. PKB.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane