• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Kredyty będą droższe - nawet do 8 procent

Kredyty będą droższe - nawet do 8 procent
Foto: TVN24 Foto: Kredyty będą coraz droższe

Oprocentowanie kredytów na koniec roku może sięgnąć 7,35 - 7,40 procent - szacuje "Gazeta Prawna". Natomiast "Rzeczpospolita" wieszczy, że odsetki juz za pół roku mogą sięgnąć 8 procent.

"Gazeta Prawna" jednocześnie prognozuje, że koszty obsługi zadłużenia zaciągniętego we frankach szwajcarskich będą zwiększać się w dużo mniejszym stopniu. Według "GP" ich oprocentowanie na koniec 2008 roku może sięgnąć 4,30 procent. Aby raty kredytu w złotówkach i frankach zrównały się, kurs franka musiałby wtedy wzrosnąć do 2,99 zł.

"Rzeczpospolita" z kolei analizuje elementy składające się na wysokość oprocentowania. Najistotniejszy z nich to kryzys na zachodzie i spodziewane podwyżki stóp w Polsce. Ale koszt pieniądza będzie rósł także z innego względu: w tym roku banki podniosą marże. A zatem za pół roku przedsiębiorstwa mogą już płacić odsetki od długu w wysokości ok. 8 proc. rocznie. Jest to oczywiście średnia – „lepsi” klienci będą płacić mniej, a „gorsi” więcej.

Kryzys w USA, banki nie chca pożyczać

Od października koszt finansowania na rynku zwiększył się o 0,5 pkt proc., podczas gdy Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy tylko o 0,25 pkt proc.

kredyty


Kryzys finansowy na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych sprawił, że banki niechętnie pożyczają sobie gotówkę. Wprawdzie instytucje finansowe w Polsce są w dobrej kondycji, ale wiele z nich często pożycza pieniądze z zagranicy, więc odczuwają skutki kryzysu. Dodatkowy wzrost WIBOR (rynkowej stopy procentowej) wskutek światowych zawirowań szacowany jest przez różnych ekonomistów na ok. 0,15 – 0,2 pkt proc.

Rada podnosi, banki też
Decyzje Rady Polityki Pieniężnej wywołują wiele emocji, szczególnie, gdy podnosi ona oprocentowanie. Ale to w zaciszu bankowych korytarzy dzieją się rzeczy dla kredytobiorców najważniejsze. Banki podnoszą koszt pieniądza szybciej, niż chciałaby tego rada. Od października koszt finansowania na rynku zwiększył się o 0,5 pkt proc., podczas gdy RPP podniosła stopy tylko o 0,25 pkt proc. Można oczekiwać, że kredyty będą dalej drożały.

Większe marże

Za pół roku przedsiębiorstwa mogą już płacić odsetki od długu w wysokości ok. 8 proc. rocznie.

kredyty2

Kredytobiorcy mogą odczuć inny problem – wzrost marż pobieranych przez banki, a te dla firm na pewno wzrosną. Do tej pory banki bardzo łatwo mogły finansować akcję kredytową z depozytów. Są nisko oprocentowane, stanowią więc źródło bardzo taniego pieniądza. Ale ta sytuacja powoli się zmienia. Depozytów zaczyna brakować. Ich wartość przyrasta w tempie 8 – 10 proc. rocznie, a wartość udzielonych kredytów zwiększa się o 25 proc. w przypadku firm i o niemal 40 proc. w przypadku konsumentów.

Banki mają zatem dwa wyjścia. Albo pozyskiwać gotówkę na rynku międzybankowym lub poprzez emisję obligacji, albo podnosić rentowność lokat, aby przyciągać do nich klientów. W obu wypadkach oznacza to wzrost kosztów, które zostaną przeniesione na klientów. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że coraz korzystniej będzie można w bankach ulokować oszczędności.


mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane