• rozwiń

Kredyt? Oby nie umarł

Kredyt? Oby nie umarł
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Do końca roku możemy udzielić kredytów mieszkaniowych o wartości nawet 68 mld zł - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

W tym roku zaciągamy wyższe kredyty na mieszkania niż w poprzednim. Banki przyznają ich jednak coraz mniej. - Do końca roku możemy udzielić kredytów mieszkaniowych o wartości nawet 68 mld zł - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

- Po trzech kwartałach 2008 r. banki udzieliły o 8 proc. więcej kredytów mieszkaniowych pod względem wartościowym i o 4 proc. mniej pod względem liczby niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował Krzysztof Pietraszkiewicz.

Prezes Związku Banków Polskich szacuje, że wartość udzielonych w 2008 roku kredytów mieszkaniowych powinna wynieść co najmniej 65 mld zł. - Do końca roku możemy udzielić kredytów mieszkaniowych o wartości od 65 do 68 mld zł - powiedział w TVN CNBC Biznes Pietraszkiewicz.

Kredytów mniej o kilkanaście procent?

Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes zaostrzona polityka kredytowa będzie miała wyraźny wpływ na liczbę przyznanych kredytów w 2009 roku.

- Chcemy, by spadek w przyszłym roku był kilku, a co najwyżej kilkunastoprocentowy. To byłby świetny wynik - skwitował Pietraszkiewicz.

Ostrożność banków w przyznawaniu kredytów sprawia, że część polskich deweloperów stanęła przed widmem plajty. Tylko w przyszłym roku rynek mieszkaniowy będzie szczuplejszy o 30 mld zł. To szacunkowa wartość lokali, które nie powstaną z powodu restrykcji kredytowych.

Jak tłumaczą analitycy, niekorzystna sytuacja odbije się również na rynku materiałów i usług powiązanych z budownictwem.

eq ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane