• rozwiń

Kredyt Bank i Warta idą pod młotek

Kredyt Bank i Warta idą pod młotek
Foto: TVN24 Foto: KBC wyprzedaje się w Polsce

Komisja Europejska zgodziła się na sprzedaż przez belgijski KBC jego aktywów w Polsce, Kredyt Banku i firmy ubezpieczeniowej Warta. Uzyskane z obu transakcji środki Belgowie mogą przeznaczyć na spłatę część rządowej pomocy uzyskanej w czasie kryzysu.

- Teraz, po otrzymaniu pozytywnej decyzji KE, rozpoczniemy dwa oddzielne procesy sprzedaży - dla Kredyt Banku i dla Warty. Zadbamy o to, aby przebiegły one jak najbardziej pomyślnie pod względem szybkości procesu, ceny i ogólnej atrakcyjności transakcji zarówno dla obu firm, jak i KBC oraz zainteresowanych stron. KBC dołoży wszelkich starań, aby transakcja sprzedaży przebiegała prawidłowo i rzetelnie, szczególnie w odniesieniu do pracowników Kredyt Banku i Warty, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klientów obu firm - powiedział Jan Vanhevel, prezes Grupy KBC, cytowany w komunikacie.

Już otrzymaliśmy spontaniczne sygnały świadczące o zainteresowaniu każdą z firm. Jesteśmy przekonani, że atrakcyjność Polski oraz tych dwóch spółek pozwoli na realizację transakcji w sposób satysfakcjonujący wszystkich zainteresowanych

szef kbc

- Już otrzymaliśmy spontaniczne sygnały świadczące o zainteresowaniu każdą z firm. Jesteśmy przekonani, że atrakcyjność Polski oraz tych dwóch spółek pozwoli na realizację transakcji w sposób satysfakcjonujący wszystkich zainteresowanych - dodał.

Zmiana strategii

Grupa KBC otrzymała w środę zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie zmian do planu strategicznego z 2009 roku. Polegają one na m.in. zamianie planowanej oferty publicznej mniejszościowego pakietu akcji czeskiego banku CSOB i węgierskiego banku K&H oraz na sprzedaż polskich spółek zależnych - bankowej i ubezpieczeniowej - Kredyt Banku i Warty.

2,5 mld euro

- Zbycie naszych polskich aktywów pozwoli nam na bardziej efektywne przekształcenie się w mniej złożoną, bardziej ukierunkowaną grupę, zachowującą korzyści wynikające ze skali prowadzonej działalności, zaś zachowanie pakietu większościowego w Czechach (CSOB Bank) i na Węgrzech (K&H Bank) pozostawi miejsce na wzrost w przyszłości - powiedział Vanhevel.

KBC wcześniej zobowiązał się przed Komisją Europejską, że po otrzymaniu finansowej pomocy państwa w czasie kryzysu finansowego w wysokości siedmiu mld euro pozbędzie się części swoich aktywów. Nie wiadomo jeszcze, ile KBC zamierza pozyskać z tej transakcji. Nieoficjalnie mówi się o kwocie 2,5 mld euro.

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane