• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kraków zbuduje sobie nowy symbol

Kraków zbuduje sobie nowy symbol
Foto: Ingarden&Ewy Foto: Przeszklone Centrum Kongresowe ma być największą tego typu budowlą w Polsce

20 mln euro unijnego dofinansowania otrzyma budowa Centrum Kongresowego w Krakowie. Jest to najdroższe przedsięwzięcie wśród kluczowych projektów realizowanych w Małopolsce i jeden z najważniejszych projektów strategii rozwoju województwa. Z uwagi na zaawansowaną technologię, w budowie konsultantami będą najlepsi światowi specjaliści.

Podpisano wstępną umowę w sprawie inwestycji, której całkowity koszt określono na ok. 250 mln zł.

Koncepcję centrum wybrano w listopadzie 2007 roku, po półrocznym konkursie architektonicznym, zorganizowanym przez miasto. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates.

Obiekt będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

- Inwestycja ta jest kluczowa dla Krakowa, jako centrum naukowego i kulturalnego – ocenia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zdaniem marszałka województwa małopolskiego Marka Nawary, budowa krakowskiego Centrum Kongresowego jest najdroższym przedsięwzięciem spośród 36 projektów kluczowych dofinansowanych z unijnych środków na lata 2007-2013.

- Centrum wskazywane było także, jako jeden z trzech najważniejszych projektów w strategii rozwoju regionalnego województwa małopolskiego – podkreślił Nawara.

Najlepsi na świecie doradzą

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści 1,8 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą miały pojemności 600 i 300 osób. Powstanie także parking na co najmniej 300 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne. Zaawansowana technologia gmachu w takich dziedzinach jak aranżacja i układ sal, czy ich akustyka spowodowały, iż projektanci będą konsultować te zagadnienia z najlepszymi na świecie specjalistami.

Szacunkowy koszt budowy centrum wynosi około 250 mln zł, z czego 20 mln euro będzie stanowić dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach MRPO. Władze Krakowa zakładają, że pozostałą kwotę wyłoży miasto ze swojego budżetu lub inwestor prywatny w zamian za wieloletnią licencję na zarządzanie obiektem.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, będzie to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt w Polsce, który umożliwi organizowanie wielkich kongresów, koncertów, spektakli i wystaw. Gmach zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz w zamierzeniu projektantów ma stać się nową "ikoną architektoniczną" miasta. Oddanie do użytku centrum zaplanowano na lata 2012-2013.

lad

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane