• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Krajowe latanie coraz droższe

Krajowe latanie coraz droższe
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Czy samolot przegra z pociągiem?

Już niedługo loty krajowe z warszawskiego lotniska Okęcie zostaną przeniesione do nowego Terminala 2. A co za tym idzie i tak już drogie przeloty na trasach krajowych będą jeszcze droższe. Czy samolot przegra z pociągiem?

Przeniesienie nastąpi prawdopodobnie 8 maja. - Pasażer lecący z Warszawy do Niemiec czy Francji będzie dokładnie tak samo odprawiany, jak pasażer lecący do Wrocławia, czy do Krakowa - wyjaśnia Michał Marzec, prezes Polskich Portów Lotniczych.

Podwyżki z konsekwencjami

Jednak zmiana będzie miała swoje konsekwencje finansowe. Spółka LOT, która realizuje krajowe przeloty pod szyldem Eurolotu zapowiada, że podniesie ceny biletów, ponieważ opłata pasażerska na nowym terminalu jest o 36 zł wyższa, niż na dotychczasowym krajowym.

Z kolei ceny połączeń krajowych od lat zależne są od monopolisty Eurolotu i sięgają nawet 600 zł. Jednak na drogie bilety odpowiedział rynek. Bardziej w tej chwili opłaca się skorzystać z komunikacji lądowej np. kolejowej. Widać to już na trasach Kraków-Śląsk i Kraków-Poznać, gdzie samoloty krajowe przegrywają cenowo z pociągami.

- Wracam pociągiem. To pewna niedogodność, ale zdaję sobie sprawę z tego że tak musi być, ponieważ często zdarza się, że na samolotem leci pięć czy sześć osób - mówi Przemek Janiulek, pasażer z Katowic.

Trudny rynek

Od czterech lat liczba przewiezionych pasażerów krajowych waha się od ponad 800 tysięcy do ponad miliona przewiezionych pasażerów w 2007 roku. 99 procent tego rynku należy do Eurolotu.

mwr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane