• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Kraje Zatoki Perskiej porozumiały się ws. produkcji ropy. Teraz czas na OPEC

Foto: shutterstock.com Foto: W skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej wchodzą Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Kraje Zatoki Perskiej porozumiały się ws. poziomu wydobycia ropy - poinformował w środę saudyjski minister ds. ropy naftowej Ali an-Naimi. W czwartek na szczycie OPEC ma zapaść decyzja o ewentualnym zmniejszeniu produkcji ropy w związku ze spadkiem jej cen.

- Rada Współpracy Zatoki Perskiej osiągnęła konsensus w sprawie wydobycia ropy - powiedział w środę wieczorem, na dzień przed szczytem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), saudyjski minister.

W skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej wchodzą Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Głęboko wierzymy, że OPEC zaprezentuje (jutro) wspólne stanowisko - dodał Naimi.

Głębokie podziały

Jak napisał "Washington Post", przed szczytem kartelu, który odbędzie się w Wiedniu, oczywiste stały się głębokie podziały między członkami OPEC; jednym zależy na "podbiciu" spadających cen surowca poprzez zmniejszenie jego podaży, a innym na zachowaniu udziału w rynku i utrzymaniu produkcji na obecnym poziomie.

Naimi powiedział jednak w środę, że oczekuje, iż "rynek ropy w końcu sam się ustabilizuje", i nie skomentował braku porozumienia między producentami z kartelu i spoza niego.

"Złote lata OPEC może mieć już za sobą" - napisał "WP", komentując brak porozumienia między takimi krajami jak Wenezuela czy Meksyk i Arabia Saudyjska oraz Kuwejt.

Bez porozumienia

We wtorek fiaskiem zakończyły się rozmowy między Arabią Saudyjską i Wenezuelą, członkami OPEC, a nienależącymi do kartelu Rosją i Meksykiem. Strony nie porozumiały się co do obniżenia wydobycia; zgodziły się jedynie, że spadki cen ropy są niepokojące - skomentował "Financial Times".

Cena surowca spadła od czerwca o 30 proc., co jest szczególnie dotkliwe dla gospodarek uzależnionych przede wszystkim od eksportu ropy, jak objęte sankcjami gospodarczymi Rosja i Iran.

Natychmiastowego zmniejszenia wydobycia ropy domaga się też Wenezuela, podczas gdy Saudyjczycy oznajmili nieoficjalnie, że mogą tolerować przez dłuższy czas cenę ropy na poziomie nawet 70 dol. za baryłkę - przypomina Reuters.

Kluczowe spotkanie

Najbliższy szczyt OPEC uważany jest za najważniejsze spotkanie kartelu od początku kryzysu finansowego - tak ze względu na rekordowe spadki cen surowca, jak i z powodu napięć między członkami organizacji.

Do obecnego przesycenia na rynku ropy doszło na skutek wysokiej produkcji gazu łupkowego w USA, większego od oczekiwań wydobycia w krajach OPEC oraz słabego popytu na ropę na całym świecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane