• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Kraje euro uzgodniły plan dla Grecji

Kraje euro uzgodniły plan dla Grecji
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jean-Claude Juncjer o unijnej pkmocy dla Grecji

Ministrowie finansów krajów strefy euro uzgodnili w Brukseli, że Grecja otrzyma pomoc finansową, jeśli taka okaże się konieczna. Szczegółów planu pomocy nie ujawniono.

- Ministrowie 16 krajów ze strefy euro oświadczyli we wspólnym oficjalnym komunikacie, że tzw. Eurogrupa "wyjaśniła techniczne szczegóły [pomocy finansowej dla Grecji - red.] pozwalające na podjęcie decyzji o skoordynowanej akcji, która mogłaby być szybko wdrożona, gdyby okazało się to konieczne - powiedział dziennikarzom przewodniczący Eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Szczegółów planu nie podano. Juncker powiedział jedynie, że oferta finansowego wsparcia nie obejmie na pewno gwarancji kredytowych. Wcześniej mówiło się, że możliwe są jeszcze dwustronne pożyczki krajów strefy euro, czy zakupy greckich obligacji.

O planie pomocy dla Grecji mają rozmawiać we wtorek ministrowie finansów całej "25", zaś decyzje o ewentualnym finansowym wsparciu mają podjąć unijni przywódcy na szczycie w przyszłym tygodniu.

W sobotę Jean-Claude Juncker ostrzegł w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung", że na dłuższą metę wspólna waluta nie może funkcjonować w strefie, w której pogłębiać się mogą różnice między rachunkami bieżącymi poszczególnych gospodarek. Dodał jednak, że jego zdaniem strefa euro nie jest zagrożona rozpadem.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane