• rozwiń

Kraje arabskie wesprą światową gospodarkę?

Kraje arabskie wesprą światową gospodarkę?
Foto: PAP/EPA Foto: Gordon Brown podróżuje po Arabii Saudyjskiej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pilnie potrzebuje nowych kapitałów, wielu miliardów dolarów by ochronić uboższe kraje przed skutkami obecnego kryzysu finansowego - ostrzegł w niedzielę premier Wielkiej Brytanii.

W sytuacji, gdy najbogatszym krajom brakuje funduszy, MFW winien otrzymać wsparcie ze strony dysponujących olbrzymimi zasobami walutowymi takich państw jak bogate w ropę Emiraty Arabskie czy dynamicznie rozwijające się Chiny - oświadczył Gordon Brown w w Rijadzie. Stolica Arabii Saudyjskiej jest pierwszym etapem jego podróży po krajach Zatoki Perskiej.

Zabezpieczenia finansowe z krajów arabskich

- Jeśli chcemy powstrzymać rozprzestrzenianie się obecnego kryzysu finansowego, potrzebujemy lepszych międzynarodowych zabezpieczeń, by udzielić pomocy gospodarkom, dotkniętym przez rynkowe turbulencje - powiedział Brown po pierwszych rozmowach w Arabii Saudyjskiej. Jego zdaniem, jedynie poprzez ustabilizowanie światowej gospodarki można stworzyć podstawy odnowy ekonomicznej i zmierzyć się z kryzysem.

To nie kwesta

Brytyjskiemu premierowi towarzyszy w podróży grupa przedstawicieli głównych brytyjskich koncernów. Jednym z przedmiotów rozmów w krajach Zatoki mają być możliwości zwiększenia inwestycji państw regionu w Europie. Brown przed wyjazdem zaprzeczył jednak kategorycznie, by jego podróż miała charakter kwesty.

eko /el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane