• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

KPP: Rząd nie zrobił nic dla gospodarki

KPP: Rząd nie zrobił nic dla gospodarki

Rząd podsumowuje rok swojej działalności pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego. Gospodarka też. Andrzej Malinowski z KPP zwraca uwagę, że na 150 ustaw związanych z ekonomią do Sejmu skierowano co czwartą.

W opinii KPP, w ciągu minionego roku rząd nie podjął żadnych przełomowych inicjatyw gospodarczych. Gabinet jarosława Kaczyńskiego spóźnia się z opracowywaniem i uchwaleniem najważniejszych ustaw, takich jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, ustawy o planowaniu przestrzennym i o VAT w budownictwie. Nie ma też decyzji w sprawie bardzo ważnych ustaw o emeryturach pomostowych czy o wypłatach emerytur z II filaru - zauważa KPP.

Zdaniem pracodawców zrzeszonych w KPP, opóźnienia legislacyjne są duże i mogą wpłynąć negatywnie na procesy gospodarcze i społeczne w kraju.

Zapowiedzią potencjalnych, dużych problemów jest brak działań w zakresie przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 - twierdzą eksperci KPP. Uważają, że obecne ustawodawstwo gospodarcze uniemożliwia wybudowanie planowanych stadionów, autostrad i dróg szybkiego ruchu w ciągu najbliższych pięciu lat. Dlatego potrzebne są natychmiastowe zmiany w kilkunastu ustawach i wielu rozporządzeniach, by można było na czas zgromadzić finanse, przeprowadzić przetargi i wykupić tereny pod inwestycje.

Konfederacja podkreśla, że skomplikowała się także sytuacja społeczna w kraju. Chodzi o strajki w służbie zdrowia i protesty nauczycieli. Także i inne branże zgłaszają swoje roszczenia. - Dialog społeczny sprowadzany został do formalnych gestów, a perspektywa zawarcia umowy społecznej, oddala się - oceniają eksperci KPP.

Podkreślają, że obecnie tempo rozwoju gospodarczego będzie spadało. Zaś najwyższa faza dynamiki nie została wykorzystana dla działań prorozwojowych, a do projektu przyszłorocznego budżetu wpisano wzrost wydatków na cele społeczne, które konsumują efekty wzrostu gospodarczego. - W ciągu minionego roku dług publiczny zbliżył się do pół biliona złotych, co jednak nie przeszkadza w planowaniu kolejnych wypłat transz wydatków socjalnych i zwiększaniu obciążeń fiskalnych firm i obywateli - uważają pracodawcy z KPP.

Zaznaczają też, że prawdopodobnie dobra sytuacja gospodarcza spowodowała, iż rząd przeszacował wpływy do budżetu z VAT i innych podatków. Założono, że przez cały rok utrzymywać się będzie niska inflacja i twarda złotówka, co obniży koszty obsługi długu publicznego krajowego i zagranicznego.

Konfederacja uznaje ponadto za wysoce szkodliwe ciągłe roszady w zarządach i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Powoduje to ich osłabienie i wytrącenie z normalnego rytmu pracy.

Zdaniem KPP, niezrozumiałe jest pozbywanie się zdolnych, sprawdzonych menedżerów pracujących w tych firmach. Zaś w innych spółkach pozostają wolne wakaty prezesów, a termin powołania nowych jest często nieznany. Taka sytuacja powoduje chaos i jest sprzeczna z podstawowymi zasadami ładu korporacyjnego, uważają pracodawcy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane