• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kowalski wybrał wakacje w kraju

Kowalski wybrał wakacje w kraju
Foto: TVN24 Foto: Polska od bałtyku po Tatry naładowana turystami

Hotelarze i właściciele lokali gastronomicznych drżeli przed wakacjami, czy uda im się odrobić straty z poprzednich miesięcy. Jak informuje jednak "Polska" sezon urlopowy, który pomału dobiega końca, okazał się dla branży całkiem przyzwoity. Większość z nas wybrała urlop w kraju głównie za sprawą drogich walut i ładnej pogody w Polsce.

Wzrost zainteresowania wypoczynkiem w kraju potwierdzają pierwsze oficjalne statystyki. - Tylko w lipcu wpływy z opłaty miejscowej były o 26 proc. wyższe niż przed rokiem - wylicza w rozmowie z "Polską" Stanisława Chowaniec, naczelnik Wydziału Finansowo-Budżetowego Urzędu Miasta w Zakopanem.

Wakacje w (pierwszych) liczbach

Także z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia wynika, że w tym roku Polacy wybrali urlop w kraju - spędziło go tutaj 60 proc. ankietowanych. Dla porównania: 16 proc. wyjechało za granicę, a 15 proc. spędziło go w obu miejscach.

Ożywienie na krajowym rynku turystycznym dostrzega też Instytut Turystyki. Po złym pierwszym kwartale, kiedy to liczba turystów spadła o kilkanaście procent w skali roku, drugi był już znacznie lepszy. - Z wstępnych szacunków wynika, że już w drugim kwartale krajowe wydatki Polaków na turystykę w kraju były na podobnym poziomie do ubiegłorocznego - mówi Witold Bartoszewicz, szef Zakładu Badań Statystycznych Instytutu Turystyki.

Jedną z najważniejszych przyczyn takiego stanu jest słabość złotego wobec zachodnich walut. Wzrost kursów euro czy dolara sprawił, że podrożały ceny zagranicznych wycieczek, znacznie wzrosły koszty pobytu za granicą oraz spadła opłacalność zakupów. Poza tym tegoroczne lato okazało się w Polsce bardzo ciepłe.

Bolączki polskiej turystyki

Wakacje rzeczywiście były bardzo dobre, ale pierwszych kilka miesięcy roku było tak fatalnych, że długo nie da się odrobić strat

ratajski o wakacjach

Jak podkreślają jednak eksperci, tegoroczne obłożenie nie może jednak przesłonić ciemnych chmur, które zbierają się nad polską branżą turystyczną.

Józef Ratajski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, obawia się, że po wakacjach branża znów przeżywać będzie trudne chwile. - Wakacje rzeczywiście były bardzo dobre, ale pierwszych kilka miesięcy roku było tak fatalnych, że długo nie da się odrobić strat - powiedział w rozmowie z "Polską". Przypomina, że w pierwszym kwartale liczba zagranicznych turystów spadła o blisko 20 proc. w skali roku.

Według niego niepokojąco brzmią zapowiedzi podniesienia VAT na usługi gastronomiczne i hotelarskie z obecnych 7 do 22 proc. - Jeżeli rząd rzeczywiście podniesie podatek, to ceny usług będą musiały wzrosnąć o 15 proc. A kiedy złoty się umocni, wtedy nikt już nie będzie chciał do Polski jeździć - mówi Ratajski.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane