• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kowalski też dopadnie dłużnika

Kowalski też dopadnie dłużnika
Foto: TVN24 Foto: Rząd chce, by każdy mógł ścigać nieuczciwego wierzyciela

Do tej pory był to przywilej banków, firm telekomunikacyjnych i tym podobnych gigantów. Mogły ścigać zwykłego Kowalskiego za długi wpisując go do rejestru dłużników. wkrótce zwykły obywatel - o ile ma prawomocny wyrok sądu - będzie także mógł ścigać każdego nieuczciwego wierzyciela.

Rząd chce, żeby mógł tego dokonać każdy, gdy ma problem z odzyskaniem pieniędzy w terminie, od kolegi czy nawet od potężnego dewelopera - pisze "Metro". Nowe przepisy przygotowało ministerstwo gospodarki. Dziś, kiedy ktoś spiera się ze sklepem, który nie chcę mu oddać pieniędzy za wadliwy towar lub biurem podróży o brudny hotel, nawet jeśli wygra odszkodowanie przed sądem, może mieć problem z odzyskaniem pieniędzy. Komornicy niechętnie zajmują się odzyskiwaniem kilkusetzłotowych długów.

W odwrotnej sytuacji, gdy Kowalski spóźni się kilka tygodni z opłaceniem np. rachunku za prąd, albo rat za mieszkanie, może zostać wpisany do rejestru dłużników. A taki wpis przekreśla szanse na kredyt w banku, kupno komórki czy telewizora na raty. Rząd chce, by podobną broń dostali konsumenci. Umożliwiająca to ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych trafiła już do Sejmu. Jest szansa, że zacznie obowiązywać nawet za kilka miesięcy.

Do rejestrów nie będzie można jednak wpisywać dowolnie wszystkich długów, bo rząd stawia zaporę oszustom i pieniaczom. Po pierwsze, konieczny jest prawomocny wyrok sądu stwierdzający, że ktoś nam jest winny pieniądze (minimum 200 zł osoba prywatna, a 500 zł firma) oraz tzw. „klauzula wykonalności”, która upoważnia nas do odebrania długu.

Po drugie, zanim pójdziemy do rejestru, trzeba będzie odczekać 60 dni, a wcześniej wezwać firmę do zapłaty. Na samym końcu należy podpisać umowę z wybranym rejestrem i zapłacić za usługę, ok. 20 zł - pisze "Metro".

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane