• rozwiń

Kowalczyk, Stoch, Bródka w portfelu. NBP: Trafiliśmy w dziesiątkę

Kowalczyk, Stoch, Bródka w portfelu. NBP: Trafiliśmy w dziesiątkę
Foto: NBP Foto: Seria specjalna monet NBP

Narodowy Bank Polski trafił w dziesiątkę typując dyscypliny sportu, które uwidoczniono na monetach okolicznościowych związanych z igrzyskami w Soczi. Na monecie 200 zł jest panczenista, na 10 zł - skoczek narciarski, a na dwuzłotówce - narciarka biegowa.

W tych dyscyplinach sportowcy reprezentujący Polskę zdobyli złote medale na igrzyskach w Soczi. Justyna Kowalczyk była najlepsza w biegu narciarskim na 10 km techniką klasyczną, Zbigniew Bródka wywalczył złoty medal na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim, a Kamil Stoch zdobył dwa złota w skokach narciarskich.

Wytypowane monety

- Trafiliśmy z medalowymi dyscyplinami na 100 proc. Monety są jeszcze w sprzedaży - zaznaczył zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Przemysław Kuk.

Kolekcjonerskie monety poświęcone polskiej reprezentacji na Zimowe Igrzyska w Soczi weszły do obiegu w styczniu 2014 r. Moneta o nominale 200 zł jest wykonana ze złota, moneta 10 zł ze srebra, a dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold, którego głównym składnikiem jest miedź.

Nowa seria

Dla kolekcjonerów przygotowano 45 tys. monet srebrnych oraz 800 tys. dwuzłotowych z serii "Zwierzęta Polskie. Rewersy monet zaprojektował Tadeusz Tchórzewski, awersy – Ewa Tyc-Karpińska. Podczas aukcji w systemie „Kolekcjoner” cena monety srebrnej została ustalona na 140 zł. Moneta dwuzłotowa Nordic Gold będzie dostępna w oddziałach okręgowych NBP, gdzie już od 24 lutego będzie można ją zamieniać w cenie nominalnej.

Bank centralny podał, że kolejne emisje monet kolekcjonerskich zaplanowano na 3 marca 2014 r. Do obiegu zostaną wtedy wprowadzone monety o nominałach 500 zł i 50 zł z serii "Skarby Stanisława Augusta" (temat "Kazimierz Wielki") oraz 10 zł z serii "Historia monety polskiej" (temat "Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego").

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane