• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Koszty ogrzewania wzrosną o 15 proc.

Koszty ogrzewania wzrosną o 15 proc.
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Marek Woszczyk, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki

Czy Urząd Regulacji Energetyki ostatecznie uwolni ceny energii od 1 stycznia 2009 roku? Decyzja o tym ma zapaść na początku przyszłego tygodnia, prawdopodobnie w poniedziałek - powiedział wiceprezes URE Marek Woszczyk w TVN CNBC Biznes.

- Urząd nie będzie zwlekać czy odkładać wypowiedzenia się w tej kwestii, bo byłoby to nieodpowiedzialne - powiedział Woszczyk w czwartek.

Na razie wiadomo jedynie, że wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym ceny ciepła wzrosną o kilkanaście procent. Głównym powodem jest 30-proc. podwyżka cen węgla, która powoli staje się faktem.

- Cena węgla to 50-60 proc. kosztów wytwarzania ciepła, więc jeśli jego ceny wzrosną - a mamy już podpisane umowy na wyższe koszty - będzie się to musiało przełożyć na ceny ciepła - powiedział prezes URE.

Przeczytaj dlaczego węgiel drożeje

PGNiG się spóźnia

W tej chwili prezes URE poważnie rozważa podjęcie decyzji o odłożeniu daty pełnego uwolnienia rynku. - Cały czas czekamy na dokumenty od PGNiG z dodatkowymi informacjami w sprawie taryf. Myślę, że lada dzień do nas wpłyną - powiedział. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli gazowej spółki, odpowiedź miała wpłynąć w miniony piątek, ewentualnie w poniedziałek. Tak się nie stało, a w związku z tym następny możliwy termin podwyżki to listopad 2008.

"Rynek jest zbyt rozchwiany"

Firma w połowie sierpnia złożyła do URE wniosek o zmianę taryf. Chciała, by nowy cennik obowiązywał przez pół roku - od października do końca marca 2009.

PGNiG chce podwyżki cen gazu dla wszystkich odbiorców, łącznie z przemysłowymi o około 23 procent. Oznaczałoby to wzrost miesięcznych rachunków dla gospodarstw domowych o około 17 procent.

- Wobec rozchwianej sytuacji na rynku ropy trzeba z dużą rozwagą podchodzić do tej prognozy. Na razie nie mogę powiedzieć jak i kiedy zakończy się postępowanie - powiedział wiceprezes Woszczyk.

Przeczytaj więcej o tym od kiedy URE czeka na odpowiedź

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane