• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kosztowny bubel w resorcie Ziobry

Błąd w ustawie, którą opracował resort sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry może zastopować prawie 1,5 tysiąca procesów - donosi "Puls Biznesu". W rezultacie nawet 10 tysięcy oskarżonych może uniknąć skazania wskutek przedawnienia.

Winna jest ustawa z 29 marca 2007 roku. Nowelizowała ona m.in. kodeks postępowania karnego i nakazywała przeniesienie niektórych spraw z sądów rejonowych do sądów okręgowych. Chodziło o sprawy zorganizowanych grup przestępczych i afer gospodarczych na wielką skalę. Pracownicy ministerstwa Zbigniewa Ziobry doszli do wniosku, że sędziowie z "okręgówek", jako bardziej doświadczeni, lepiej sobie z takimi sprawami poradzą, niż ich koledzy z sądów rejonowych. Miał się dzięki temu podnieść poziom orzecznictwa.

Niedokończone sprawy
Niestety twórcy projektu ustawy zapomnieli o umieszczeniu w nowelizacji standardowego zapisu, że sprawy już rozpoczęte powinny być zakończone w tym samym miejscu. W konsekwencji sądy rejonowe przekazały także sprawy trwające już kilka lat i będące na finiszu. W sądach okręgowych postępowania musiałyby być wszczęte od początku.

Skomplikowana procedura
Choć wiceminister w resorcie Ziobry Beata Kempa zapewnia, że sprawa w tempie rekordowym została naprawiona, jak ustalił "PB", do dziś prawie połowa spraw pozostaje wciąż w "okręgówkach". - Informacja o przekazaniu akt do sądu okręgowego i późniejsza - o ich zwrocie, musi być dostarczona wszystkim zainteresowanym: obrońcom, prokuraturze i oskarżonym. Co więcej, postanowienia o migracji akt mogą być zaskarżane. Wystarczy więc, że w sprawie, gdzie jest kilkudziesięciu oskarżonych, jeden z nich nie odbierze pisma z sądu czy złoży zażalenie i akta nie mogą wrócić do "rejonówki" - tłumaczy jeden z sędziów.

Istnieje ryzyko, że część spraw - ze względu na więcej niż półroczną przerwę pomiędzy rozprawami - będzie musiała być rozpatrywana od początku. Dla niektórych może to oznaczać przedawnienie.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane