• rozwiń

Kosztowne sankcje i przyszłość LOT-u. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Środa w TVN24 Biznes i Świat Odtwórz: Środa w TVN24 Biznes i Świat
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Oglądaj TVN24 Biznes i Świat | Video: Środa w TVN24 Biznes i Świat

W środę w TVN24 Biznes i Świat obliczymy się jak na państwach europejskich odbiją się sankcje sektorowe nałożone na Rosję. Zastanowimy się także nad przyszłością PLL LOT. Opowiemy też o nowych ograniczeniach w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów w Wlk. Brytanii.

Ambasadorowie państw UE uzgodnili we wtorek sankcje sektorowe wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Restrykcje obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania.

Będzie ból

Dyplomaci przyznają, że UE spodziewa się odpowiedzi Rosji na sankcje, które mogą okazać się bolesne przynajmniej dla niektórych państw członkowskich.

Szef MSZ Radosłąw Sikorski powiedział wczoraj na antenie TVN24 Biznes i Świat, że sankcje są "tak pomyślane, by ból z nimi związany rozłożył się mniej więcej równomiernie na wszystkie kraje UE". - Ból musi być - podkreślił.

Rosja łamie traktat?

Tymczasem opublikowany we wtorek raport Departamentu Stanu USA głosi, że Rosja narusza traktat o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu (INF) z 1987 roku. Wcześniej Biały Dom potwierdził, że prezydent Barack Obama wysłał w tej sprawie list do prezydenta Rosji.

- Wzywamy Rosję, by się dostosowała do traktatu i wyeliminowała wszystkie zakazane elementy w sposób dający się zweryfikować - powiedziała we wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

Nowe ograniczenia Camerona

Premier David Cameron zapowiedział we wtorkowym "Daily Telegraph", że Londyn wprowadzi nowe ograniczenia w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów z UE. Będą je otrzymywali tylko przez trzy miesiące. To kolejna faza ograniczenia dostępu do zasiłków imigrantów z UE, wśród których najliczniejszą grupę stanowią Polacy.

Pomoc dla LOT-u

Komisja Europejska uznała wczoraj, że pomoc na restrukturyzację w wys. 804 mln zł (ok. 200 mln euro), którą Polska planuje przyznać na rzecz PLL LOT, jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa. - Zgoda KE jest kluczowa dla przyszłości spółki - ocenił szef MSP Włodzimierz Karpiński.

- LOT przygotował wiarygodny plan restrukturyzacji, który powinien doprowadzić do odzyskania przez niego rentowności w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie przewoźnik zlikwiduje loty na niektórych rentownych trasach i odstąpi prawa do lądowania (tzw. sloty) na kilku lotniskach o dużym natężeniu ruchu, co wpłynie korzystnie na pozycję konkurencyjną innych linii i zmniejszy zakłócenia konkurencji spowodowane udzieleniem pomocy publicznej - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane