• rozwiń

Koszalin: Elektroniczne rozkłady jazdy autobusów

Koszalin: Elektroniczne rozkłady jazdy autobusów
Foto: TVN24 Foto: Przystanki w Koszalinie zyskają nowe oblicze

Koszalin (Zachodniopomorskie) ma być pierwszym w Polsce miastem z elektronicznymi rozkładami jazdy na przystankach autobusowych. Montaż 19-calowych wyświetlaczy LCD na przystankach ma zacząć się jeszcze w tym tygodniu.

W pierwszej fazie projektu wyświetlacze z rozkładami jazdy trafią na cztery przystanki w centrum miasta, gdzie koncentruje się najwięcej linii autobusowych, oraz na przystanek przy galerii handlowej znajdującej się na północy Koszalina.

W drugiej fazie ekrany mają trafić na przystanki przy największych zakładach pracy, urzędach, uczelniach i szpitalu. Miejski Zakład Komunikacji nie określił jeszcze docelowej liczby przystanków (łącznie w mieście jest ich 201), które zostaną objęte nowym systemem. Wiadomo jedynie, że na pewno będą z niego wyłączone przystanki "słupkowe", gdzie zatrzymuje się niewiele autobusów.

- Początkowo wyświetlacze będą pokazywać najbliższe kursy autobusów tak, jak to się dzieje na dworcach kolejowych. Na trzy minuty przed planowanym odjazdem informacja będzie pulsować na ekranie elektronicznego rozkładu jazdy. W pierwszej fazie projektu na ekranach nie będą uwzględniane opóźnienia autobusów wynikłe z ruchu na drodze. Ta usługa zostanie uruchomiona w następnej fazie, po zintegrowaniu elektronicznego rozkładu jazdy z zamontowanym w autobusach systemem GPS – powiedział rzecznik MZK w Koszalinie Jerzy Banasiak.

Elektroniczny rozkład jazdy koszalińskie MZK kupiło od fińskiej firmy, która taki sam system zamontowała na przystankach w stolicy tego kraju, Helsinkach. Wyposażenie pięciu pierwszych przystanków w system będzie kosztowało przewozową spółkę z Koszalina 30 tys. zł.

Wyświetlacze LCD są odporne na zniszczenia. Osłonięty pancerną szybą ekran jest umieszczony w metalowej skrzynce i obudowie z kompozytów, co skutecznie chroni go przed uderzeniem koszem lub kijem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane