• rozwiń
  • WIG20 2234.60 +0.03%
  • WIG30 2533.23 +0.07%
  • WIG 58808.02 +0.10%
  • sWIG80 11610.51 +0.34%
  • mWIG40 3758.16 +0.30%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:12

Dostosuj

Korzystasz z bankowości internetowej? Uważaj na "kopiuj" i "wklej"

Korzystasz z bankowości internetowej? Uważaj na "kopiuj" i "wklej"
Foto: sxc.hu Foto: Złośliwe oprogramowanie podmienia właściwy numer na numer konta oszustów

Trzeba być ostrożnym przy używaniu akcji "kopiuj" i "wklej" w bankowości elektronicznej. W sieci grasuje złośliwe oprogramowanie, które podmienia w schowku Windows numer skopiowanego konta bankowego i zastępuje go numerem złodzieja - ostrzegają eksperci z CERT Polska.

Zdarza się, że kiedy użytkownik banku internetowego dokonuje opłaty przez internet, kopiuje numer konta odbiorcy (np. stosując komendę "kopiuj" czy skrót klawiaturowy Ctrl+c) i wkleja ten numer w pole odbiorcy przelewu. Mogło się wydawać, że takie rozwiązanie oszczędzało czas (nie trzeba było ręcznie przepisywać długiego numeru konta) i redukuje ryzyko pomyłki.

Przelew trafia na konto złodzieja

Teraz okazuje się, że można przez nie również stracić pieniądze. Eksperci z CERT opisują na swojej stronie złośliwe oprogramowanie, które podmienia w schowku oprogramowania Windows (czyli w miejscu, w którym są przechowywane kopiowane dane) numer konta na numer konta złodzieja.

- CERT Polska był w stanie ustalić, iż zostało zainfekowanych ponad 3000 użytkowników. Malware był zdecydowanie skierowany do polskich użytkowników – numer konta bankowego, używanego do kradzieży środków, był w jednym z polskich banków - informują przedstawiciele CERT Polska.

Wyjaśniają, że za każdym razem kiedy użytkownik skopiuje 26-cyfrowy numer do schowka, jest on podmieniany na inny. Dzieje się tak zarówno wtedy, kiedy jest to liczba pisana bez przerw, jednym ciągiem, jak i wtedy, kiedy co czwarta cyfra oddzielona jest spacją. Złośliwe oprogramowanie podmienia też numer rachunku, jeśli jest skopiowany razem z jakimś tekstem. Podmiana następuje tak, że format skopiowanej liczby się nie zmienia, a więc bez sprawdzania cyfr nie widać różnicy.

- Pomimo swojej prostoty jest to bardzo efektywny sposób oszukania użytkowników. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie numeru rachunku na stronie, na której potwierdzamy wykonanie przelewu - zaznaczają eksperci z CERT Polska.

Przypominają, że powinniśmy się mieć na baczności za każdym razem kiedy kopiujemy jakikolwiek numer rachunku do schowka. Może się to zdarzyć np. przy kopiowaniu numeru rachunku z faktury, którą chcemy zapłacić, ze strony internetowej aukcji, gdy chcemy zapłacić za zakup przelewem, z wiadomości e-mail zawierającej numer rachunku, na który mamy dokonać wpłaty albo z komunikatora internetowego, gdy ktoś znajomy wysyła nam swój numer konto do dokonania przelewu.

Strzegą bezpieczeństwa

CERT(Computer Emergency Response Team) Polska jest zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie. CERT Polska działa od 1996 roku Zespół CERT Polska działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Działalność zespołu jest finansowana przez NASK.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane