• rozwiń

Temat: Ministerstwo Finansów

Korzyści z wejścia do strefy euro "mniej atrakcyjnie niż w 2004 roku"

Korzyści z wejścia do strefy euro "mniej atrakcyjnie niż w 2004 roku"
Foto: tvn24 Foto: Mniej korzyści niż kilka lat temu

- Korzyści makroekonomiczne płynące z wejścia do strefy euro są obecnie dla Polski mniejsze niż były w 2004 r., gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek.

- To co obserwujemy w ciągu ostatnich 5-7 lat każe nam inaczej spojrzeć na koszty i korzyści wejścia do strefy euro. Kryzys i stagnacja, którą obserwujemy teraz w strefie euro powodują, że nasza decyzja o dacie wejścia do strefy euro będzie głębsza, bardziej przemyślana - powiedział w środę na Kongresie Bankowości Detalicznej Szczurek.

Korzyści z wejścia do strefy euro

- Korzyści z wejścia do strefy euro w bardzo dużym stopniu będą zależały od strategii. Obecnie, bezpośrednie makroekonomiczne korzyści wyglądają mniej atrakcyjnie niż w 2004 roku, kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej - dodał.

Minister zwrócił uwagę, że mniej korzyści niż kilka lat temu można się było spodziewać, to efekt rozwoju polskiej gospodarki.

- (...) Dorośliśmy, mamy łatwiejszy dostęp do kapitału bez "awansu", jaki daje wejście do strefy euro. Polska może się dzisiaj finansować np. na rynku euroobligacji taniej niż niektóre państwa strefy euro - ocenia Szczurek.

Dodał również, że Polska robi wszystko, aby spełniać kryteria wejścia do EMU, ale obecnie strategia rządu to nie "poczekamy i zobaczymy, tylko czekamy i obserwujemy".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane