• rozwiń

Kopalnie też umoczyły na opcjach

Kopalnie też umoczyły na opcjach
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Górnictwo skażone opcjami

Polskie kopalnie mogły stracić nawet 600 mln zł na spekulacyjnych opcjach walutowych – dowiedziała się TVN CNBC Biznes. - Jeśli złoty dalej będzie się osłabiał, to pod koniec przyszłego roku możemy mieć problem - przyznaje prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski.

Katowicki Holding Węglowy na pytanie o spekulacyjne opcje odpowiedział TVN CNBC Biznes, że posiada opcje, ale odmówił informacji o ich wycenie, powołując się na ograniczenia informacyjne w związku z przygotowywaniem przez spółkę prospektu emisyjnego.

Rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej powiedział z kolei, że spółka nie wystawiała żadnych opcji walutowych.

Pytanie o kurs

Rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer potwierdziła wcześniej, że „wycena opcji była na koniec ubiegłego roku niekorzystna”. - Po 2008 roku nie mamy problemu. Strata z tego powodu wynosi ok. 5 mln zł. Problemem może być koniec 2009 roku, jednak to będzie zależało od tego jaki będzie kurs waluty. Ubezpieczaliśmy się na takim poziomie kursu, jaki rząd zapisał w budżecie na ten rok, czyli po 3,3 zł – przyznaje prezes JSW Zagórowski.

Oznacza to, że JSW będzie musiała po takiej cenie sprzedać bankowi euro. Jeśli nie będzie ich miało, to będzie musiało kupić je na rynku, gdzie teraz kosztuje ono ponad 4,5 zł. Prezes Zagórowski przyznaje, że gdyby rozliczono je po takim kursie, to strata sięgnęłaby ok. 100 mln zł.

Prezes JSW powiedział też, że podpisując opcje nie czuł się wprowadzony przez bank w błąd, ale też nie by był poinformowany o wszystkich skutkach osłabienia się złotego.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane