• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kopalnie staną w środę

Kopalnie staną w środę
Foto: TVN24 Foto: Jedną ze strajkujących kopalń ma być "Zofiówka"

24 września odbędzie się jednodniowy strajk w pięciu spośród sześciu kopalń Jastrzębskiej Spółki Weglowej - zdecydowały związki zawodowe. Następnego dnia ma zostać wstrzymana wysyłka węgla z kopalń. Związkowcy domagają się podwyżek płac jeszcze w tym roku.

Jak powiedział Andrzej Ciok z "Solidarności" w JSW, decyzje te są następstwem przeciągającego się braku porozumienia z pracodawcą w sprawie żądanych przez związki podwyżek płac, a także wyników wtorkowego referendum. 96,65 proc. z głosujących 58,5 proc. członków załogi całej spółki opowiedziało się za strajkiem. CZYTAJ WIĘCEJ o referendum

- W następną środę przeprowadzimy na wszystkich zmianach strajk w kopalniach: Borynia, Jas-mos, Krupiński, Pniówek i Zofiówka. Od 25 wstrzymamy do odwołania wysyłkę węgla do wszystkich odbiorców – wyjaśnia Ciok. Strajk nie obejmie należącej od stycznia do JSW kopalni "Budryk", gdzie w referendum uczestniczyło tylko 7,4 proc. załogi.

Zmęczeni strajkiem

- To pewnie dlatego, że załoga Budryka zmęczona jest 45-dniowym strajkiem z przełomu roku. Dajemy im wolną rękę – jak zechcą przyłączą się, jeśli nie – będą strajkować pozostali – powiedział Ciok.

CZYTAJ WIĘCEJ o strajku Budryka

Zarząd JSW zapyta jednak prawników, czy wynik z "Budryka" ma wpływ na ważność całego referendum (przepisy wymagają głosów co najmniej 50 proc. załogi).

Górnicy chcą (więcej) pieniędzy

Po zakończeniu w ostatnich kilku dniach negocjacji prowadzonych od początku sierpnia przez różne grupy związków, strona społeczna powróciła do początkowych żądań opartych na postulatach wprowadzenia od sierpnia stawek osobistego zaszeregowania wyższych o 6 proc. i uzyskania wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w 2008 r. na poziomie 16,5 proc.

W środę – już po ujawnieniu wyników referendum – strony sporu spotkały się, nie było jednak negocjacji. Według przedstawicieli JSW, strona społeczna wezwała tylko do przyjęcia jej stanowiska, nie chcąc rozmawiać na temat ustępstw pracodawcy. Mimo to zarząd spółki zadeklarował, że będzie "dążył do osiągnięcia porozumienia w drodze negocjacji". JSW odmawia związkom podwyższenia tegorocznego wskaźnika wynagrodzeń powyżej 12 proc., wskazując, że już wcześniejsze ustalenia gwarantują tegoroczny wzrost płac w spółce średnio o 640 zł. Zaoferowała górnikom wypłatę premii średnio po 1 tys. zł w październiku, a w grudniu przekazanie bonów tej samej wartości - w razie osiągnięcia założonego wydobycia.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane