• rozwiń

Kopacz: będą podwyżki dla młodych lekarzy

Kopacz: będą podwyżki dla młodych lekarzy
Foto: TVN24 Foto: Minister zdrowia zapowiada podwyżki dla młodych lekarzy

Młodych lekarzy czeka prawdziwa rewolucja. Minister zdrowia chce, by stażyści i rezydenci od nowego roku dostali podwyżki. Ci drudzy mieliby mieć także prawo do preferencyjnych kredytów. Wcześniej kandydaci na lekarzy zdawaliby Lekarski Egzamin Państwowy.

Ewa Kopacz, minister zdrowia, przygotuje pakiet zmian w systemie ich kształcenia, który opisuje "Gazeta Prawna". Ma to zachęcić absolwentów akademii medycznych do pozostania w kraju i pracy w rodzimych szpitalach oraz w przychodniach. Dlatego już od 1 stycznia 2008 r. stażyści i rezydenci dostaną 30-proc. podwyżkę wynagrodzeń. Stażysta zarobi więcej o 460 zł miesięcznie, natomiast lekarz rezydent - o 528 zł brutto.

Obecnie rezydent zarabia 1757 zł brutto miesięcznie. Od nowego roku jego pensja brutto będzie wynosić 2285 zł

Ile zarabia rezydent

Marek Twardowski, wiceminister zdrowia, potwierdza, że pieniądze na podwyżki dla stażystów i rezydentów (czyli lekarzy robiących specjalizację) są już zarezerwowane w przyszłorocznej ustawie budżetowej. Na ten cel ma być przeznaczone ponad 54 mln zł. Dodatkowo, jak podkreśla Ewa Kopacz, w 2008 roku, praktycznie wszyscy chętni będą mogli robić specjalizację w ramach rezydentur. - Liczba miejsc specjalizacyjnych (tzw. etaty rezydenckie) ma być zwiększona o 948 - dodaje minister zdrowia.

Jednak zdaniem środowiska lekarskiego, podwyżki zaproponowane rezydentom i stażystom są zbyt niskie. - Obecnie rezydent zarabia 1757 zł brutto miesięcznie. Od nowego roku jego pensja brutto będzie wynosić 2285 zł. To nie jest znaczący wzrost - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).

Samodzielne dyżury dla młodych lekarzy

Dyrektorzy szpitali zdają sobie natomiast sprawę, że bez rezydentów i stażystów mogą mieć poważne problemy z zapewnieniem opieki pacjentom, gdy od nowego roku w życie wejdą przepisy ustawy skracającej czas pracy lekarzy do, średnio, 48 godzin tygodniowo. Problem jednak w tym, że obecnie nie mogą oni samodzielnie dyżurować. Resort zdrowia zamierza to jednak zmienić, tak aby od 1 stycznia lekarze rezydenci i stażyści mogli bez nadzoru dyżurować na oddziałach.

Liczba miejsc specjalizacyjnych (tzw. etaty rezydenckie) ma być zwiększona o 948

Miejsca dla rezydentów

Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza również zmiany sposobu finansowania etatów rezydenckich. W ten sposób kształci się ponad 12 tys. osób. Obecnie wynagrodzenie lekarzy robiących specjalizację jest finansowane z budżetu państwa.

Środowisko medyczne jest przeciwne wprowadzeniu zmian w finansowaniu rezydentów. - Ta propozycja nie wynika z troski o zapewnienie przyszłym specjalistom możliwości dokształcania się, a szpitalom kadry dobrych pracowników, ale ma jedynie chronić interes publiczny - mówi Jerzy Jakubiszyn z Komisji Kształcenia Medycznego opolskiej izby lekarskiej.

Egzamin na ostatnim roku

Zdecydowanie lepszym pomysłem, według lekarzy, jest powrót do rozwiązania, które obowiązywało w przeszłości, czyli do tzw. umów patronackich. Tego również nie wyklucza minister zdrowia. Umowę taką młody lekarz zawierałby z konkretnym szpitalem, w którym chciałby robić specjalizację. W zamian za zobowiązanie się do kilkuletniej pracy w placówce, w której robił specjalizację, lekarz otrzymywałby np. stypendium, możliwość uczestniczenia w dodatkowych kursach i szkoleniach.

Minister zdrowia jest również zdecydowaną zwolenniczką zmian w dotychczasowych zasadach organizacji Lekarskiego Egzaminu Państwowego. - Uważam, że powinien on odbywać się już na szóstym roku studiów - mówi Ewa Kopacz.

Obecnie lekarze zdają LEP po odbyciu rocznego stażu. Pozytywny wynik z egzaminu daje im prawo leczenia pacjentów i jednocześnie otwiera drogę do robienia specjalizacji. Ponadto mogą pracować w innych krajach UE, bez konieczności nostryfikacji swoich dyplomów.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane