• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Kontrowersyjne zmiany w ustawie o BFG

Kontrowersyjne zmiany w ustawie o BFG
Foto: TVN24 Foto: Według Sławomira Skrzypka ustawa o BFG powinna już dawno wejść w życie

Prezes NBP apelował do premiera Donalda Tuska o niełączenie decyzji o podniesieniu poziomu gwarancji depozytów bankowych z innymi zmianami w funkcjonowaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Prezes Sławomir Skrzypek podkreślił w liście opublikowanym w piątek, że w Polsce opóźnia się proces wprowadzenia wyższych gwarancji, ponieważ projektodawca tę sprawę połączył z szeregiem innych kontrowersyjnych zmian do ustawy o BFG.

- W długim okresie może to popsuć sieć bezpieczeństwa finansowego w Polsce - uważa Sławomir Skrzypek.

Ustawę podnoszącą gwarancje, ale też zmieniającą inne przepisy przyjął w czwartek Senat nie wprowadzając do niej poprawek. teraz czeka ona na podpis prezydenta.

Zdaniem szefa banku centralnego, szczególnie niepokojące są propozycje zmian osłabiające wpływ NBP na funkcjonowanie funduszu gwarancyjnego. Prezes banku dodaje, że niestabilna sytuacja na rynkach finansowych nie jest odpowiednim momentem na demontowanie dobrze funkcjonującego systemu.

Treść ujawniono w piątek

Niestabilna sytuacja na rynkach finansowych nie jest odpowiednim momentem na demontowanie dobrze funkcjonującego systemu

Sławomir Skrzypek, prezes NBP

Treść apelu prezesa Skrzypka przekazano w piątek mediom w związku z przyjęciem w czwartek przez Senat nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

"Przypomnę, że 7 października br. Rada Ecofin, w skład której wchodzą ministrowie ds. gospodarczych i ministrowie finansów państw Unii Europejskiej zaleciła krajom członkowskim podniesienie minimalnego poziomu gwarancji dla depozytów osób fizycznych z obowiązujących 20 tys. euro do 50 tys. euro, z możliwością zwiększenia do 100 tys. euro" - czytamy w informacji.

Rzecz najważniejsza - podwyższenie limitu

Na podniesienie poziomu gwarancji w Polsce oczekuje rynek i system bankowy, a przede wszystkim trzymający w bankach swe oszczędności obywatele.

W Holandii wyższe gwarancje obowiązują już od 7 października br., na Malcie od 8 października br., w Estonii od 9 października, w Hiszpanii od 10 października br., a na Węgrzech od 14 października br.

"Zwracam uwagę, że procedury legislacyjne prowadzone w państwach Unii Europejskiej ograniczają się do rzeczy najważniejszej, jaką jest podwyższenie limitu gwarancji" - napisał Sławomir Skrzypek

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane