• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Kontrolują palce pracowników

Kontrolują palce pracowników
Foto: sxc.hu Foto: Coraz więcej firm sprawdza swoich pracowników za pomocą czytników linii papilarnych

Już blisko 600 firm w Polsce sprawdza swoich pracowników za pomocą czytników linii papilarnych. Zdaniem generalnego inspektora ochrony danych osobowych robią to nielegalnie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Za pośrednictwem skanerów linii papilarnych firmy nie tylko monitorują czas pracy swoich pracowników, lecz także sprawdzają np. w jakich pomieszczeniach aktualnie przebywają.

PTC Security System, który jest jednym z dziesięciu dystrybutorów sprzętu pozwalającego na zbieranie danych biometrycznych, dostarczył już urządzenia do ponad 150 firm. I szacuje, że w skali kraju z podobnych rozwiązań korzysta już co najmniej 500-600 przedsiębiorstw.

Apel do premiera

Byłoby ich prawdopodobnie znacznie więcej, gdyby polskie prawo legalizowało tego typu metody kontroli pracowników. Tak jednak nie jest. Ani kodeks pracy, ani ustawa o ochronie danych osobowych nie przewidują sytuacji, w których od pracowników pobiera się odciski palców.

Dlatego zrzeszeni w Instytucie Informatyki Śledczej eksperci wystosowali apel do premiera, aby rząd jak najszybciej zajął się uregulowaniem kontroli biometrycznej.

Niejasne przepisy coraz częściej są bowiem powodem zatargów między firmami a generalnym inspektorem ochrony danych osobowych, który czytniki linii papilarnych uważa za nielegalne, nawet w takim przypadku, gdy sami inwigilowani wyrażają zgodę na taką kontrolę.

mac//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane