• rozwiń

Konsumenci czarno widzą przyszłość

Konsumenci czarno widzą przyszłość
Foto: TVN24 Foto: Konsumpcja w II kwartale nie osłabła, ale w kolejnym kupować będziemy znacznie mniej

Znaczne pogorszenie nastrojów konsumenckich zanotował w czerwcu 2010 roku GUS. Według autorów badania, może to mieć wpływ na spowolnienie dynamiki konsumpcji indywidualnej w najbliższych miesiącach. Najbardziej wzrosły obawy gospodarstw domowych o ich sytuację finansową.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, zmniejszył się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 6,7 pkt. proc. osiągając poziom -19,0 pkt. proc. (wskaźnik ten jest najniższy od początku roku). Poziom wskaźnika zanotowany w czerwcu 2010 roku jest zbliżony do notowań zaobserwowanych w końcu poprzedniego roku, ale jest wyższy o 5,3 pkt. proc. niż w czerwcu 2009.

Czarno widzimy osobiste perspektywy finansowe

"W czerwcu 2010 r. odnotowano pogorszenie, ale w różnym stopniu, wszystkich głównych ocen determinujących nastroje konsumenckie. Zanotowano wyjątkowo duże pogorszenie ocen zmian w oczekiwanej sytuacji finansowej gospodarstw domowych, osiągniętych i oczekiwanych zmian w sytuacji gospodarczej kraju, a także ocen dokonywania ważnych zakupów dla gospodarstw domowych w obecnej sytuacji" - napisano w komunikacie.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, w czerwcu 2010 roku obniżył się o 5,3 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie -23,3 pkt. proc.

Osiągnięta wartość tego wskaźnika jest niższa niż w kwietniu i maju, ale wyższa w porównaniu do czerwca 2009 roku (o 9,5 pkt. proc.) i stanu z początku roku.

Czy będziemy mniej kupować?

"Zaobserwowane w czerwcu 2010 r. znaczne pogorszenie skłonności konsumentów do dokonywania zakupów konsumpcyjnych może wpłynąć na spowolnienie dynamiki konsumpcji indywidualnej w najbliższych miesiącach, jeżeli zanotowany poziom ocen się utrwali, natomiast nie powinny istotnie wpłynąć na poziom dynamiki konsumpcji w II kwartale bieżącego roku" - dodał GUS.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane