• rozwiń

Koniunktura wciąż mizerna

Koniunktura wciąż mizerna
Foto: TVN24 Foto: Oceny koniunktury w grudniu - choć słabe - poprawiły sie jednak w stosunku do listopada

Wciąż słabo oceniamy sytuację gospodarczą i pesymistycznie patrzymy w przyszłość. Oceny koniunktury gospodarczej w grudniu 2009 roku były lepsze niż w listopadzie, jednak wciąż pozostały słabe - wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

"W grudniu utrzymały się słabe oceny koniunktury gospodarczej. Wskaźnik bieżącej koniunktury, który wyniósł -2,0 punkty, wzrósł co prawda nieznacznie w stosunku do listopada, ale nadal pozostał ujemny" - napisano w raporcie Instytutu.

"Podobnie nieznaczną poprawę w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano pod względem oczekiwań na kolejne trzy miesiące, ale wskaźnik wyprzedzający, którego wartość w grudniu wyniosła -3,0 punkty, nadal świadczy o nastrojach lekko pesymistycznych" - dodali autorzy badań.

Czemu bankowcy są optymistami?

IBnGR podkreślił, że najlepiej grudniową sytuację ocenili przedstawiciele sektora bankowego.

"W tym przypadku wskaźnik koniunktury wyniósł ponad 13 punktów. W przemyśle oraz handlu i usługach grudniowe oceny były ujemne. Podobnie w przypadku wskaźnika wyprzedzającego, jedynie wśród bankowców przeważał w grudniu optymizm" - podano w raporcie.

"Zwracają uwagę bardzo słabe oczekiwania co do przyszłej koniunktury w handlu i usługach, pamiętać jednak należy, że ankietowani odnosili swoje prognozy do grudnia, który w tych działalnościach jest z reguły bardzo dobry" - dodali analitycy IBnGR.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane