• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Koniunktura trochę słabsza

Koniunktura trochę słabsza
Foto: TVN24 Foto: Eksperci zauważają, że ruszaja inwestycje, a to oznacza utrwalenie się koniunktury

Koniunktura gospodarcza lekko słabsza, ale na razie nic złego gospodarce nie grozi - twierdzi instytut BIEC. Wyprzedzający Wskaźnik Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w sierpniu spadł o 1 pkt licząc do 137,6 pkt.

Lekkie osłabienie wskaźnika wystąpiło po raz drugi w okresie ostatnich 17 miesięcy czyli od wiosny 2009 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze zwiastuny ożywienia.

"Nie zmienia to na razie perspektyw rozwojowych gospodarki. Główną lokomotywą wzrostu gospodarczego pozostaje eksport" - napisano w komentarzu.

Profesor Maria Drozdowicz-Bieć z tworzącego wskaźnik instytutu, zwraca uwagę, że w ostatnim czasie wyhamował popyt wewnętrzny i konsumpcja, w które dodatkowo uderzy planowane podniesienie podatku VAT. Z drugiej strony w Polsce widać ożywienie inwestycyjne.

- Są pierwsze symptomy ożywienia po stronie inwestycji. Trzeba zawsze pamiętać, że inwestycje z bardzo dużym opóźnieniem reagują na fazy cyklu koniunktury. Natomiast pojawiają się pierwsze symptomy, przede wszystkim wśród dużych firm, wśród eksporterów i znacznie częściej jest to powrót do wcześniej rozpoczętych inwestycji, a niż uruchamianie zupełnie nowych przedsięwzięć - powiedziała w TVN CNBC Biznes.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane