• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Koniunktura bankowa oszalała?

Koniunktura bankowa oszalała?

Związek Banków Polskich nie opublikuje w październiku wskaźnika Pengab, który pokazuje ocenę koniunktury przez bankowców. - Sytuacja w sektorze bankowym jest tak niepewna, że Związek banków Polskich uznał że zrobi to dopiero w listopadzie - powiedział w TVN CNBC Biznes Eugeniusz Śmiłowski, prezes grupy badawczej Pentor, która przygotowuje badania wśród bankowców.

- Myślę, że w listopadzie (wskaźnik) dopiero będzie ogłoszony, ponieważ my regularnie monitorujemy sytuację i kontroluje ją Związek Banków Polskich, który jest właścicielem PENGABU - mówi Eugeniusz Śmiłowski, prezes instytutu Pentor.

Tymczasem ZBP nie zamierza opublikować wskaźnika z obecnych badań z powodu niepokoju na rynkach finansowych.

- ZBP uważa, że sytuacja jest tak niepewna i tak bankowcy są zaniepokojeni sytuacją, że to może zaważyć na wyniki i nie odda rzeczywistego stanu rzeczy. Zarząd Związku Banków Polskich uznał, że trzeba jeszcze kolejne pomiary robić. W tej chwili mamy przyspieszone pomiary. Już zrobiliśmy trzy pomiary i widać, że sytuacja się stabilizuje. Ale być może dopiero prawda okaże się na począku listopada. Lepsze nie mogą być, prawda, pytanie jest tylko czy nastąpi uspokojenie - powiedział Śmiłowski.

Wskaźnik Pengab, liczony co miesiąc na podstawie ankiet rozprowadzanych wśród szefów oddziałów banków, a więc osób mających dużą wiedzę o bieżących zachowaniach klientów, obrazuje koniunkture w sezonie bankowym oraz oczekiwania co do rozwoju sytuacji.

Ostatni pomiar został opublikowany 18 wrzesnia. Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł wtedy w porównaniu z sierpniem 2008 roku o 2,6 pkt i wyniósł 39,7 pkt.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) zmniejszył się we
wrześniu wobec sierpnia o 3,5 pkt i wynosi 47,5 pkt.

Wrześniowy wskaźnik Pengab wzrósł zarówno w warstwie ocen bieżących (o 1,7 pkt), jak i prognostycznej (o 3,6 pkt). Pengab był jednak niższy o 1,9 pkt niż rok wcześniej.

We wrześniu poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewało się 68 proc. oddziałów, a pogorszenie przewidywało 5 proc.
ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane