• rozwiń

Koniec "żelaznej damy". Anna Streżyńska odchodzi z UKE

Koniec "żelaznej damy". 
 Anna Streżyńska odchodzi z UKE
Foto: TVN24 Foto: Anna Streżyńska odchodzi z UKE

Premier ma zamiar powołać nowego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na miejsce Anny Streżyńskiej, której kadencja upłynęła w maju - podał w komunikacie resort administracji i cyfryzacji.

"W piątek 23 grudnia Minister Administracji i Cyfryzacji spotkał się z prezes UKE Anną Streżyńską. Michał Boni gorąco podziękował pani prezes za pracę i osiągnięcia Urzędu Komunikacji Elektronicznej w ciągu całej kadencji. Poinformował o zamiarze premiera powołania w kolejnej, trwającej już kadencji, nowego prezesa UKE. Wniosek zostanie przedstawiony parlamentowi na początku stycznia, by do końca stycznia można było dokonać zmiany" - podano w komunikacie ministerstwa.

Zaakceptowała zmiany

"Kalendarz zmiany został przez prezes Streżyńską zaakceptowany. Minister wyraził wolę dalszej współpracy z ustępującą prezes UKE, wykorzystania jej wiedzy i doświadczenia oraz rad w działaniach podejmowanych przez MAiC" - dodano w komunikacie.

- Na koniec swojej pracy w UKE będę chciała zorganizować konferencję prasową i przedstawić raport zamknięcia swojej pracy, tak, żeby wszyscy widzieli, w jakiej kondycji zostawiam rynek telekomunikacyjny. Być może będę wtedy mogła powiedzieć więcej też o swoich dalszych planach. Na razie jestem skoncentrowana na pracy w UKE. Przed nami jeszcze miesiąc ciężkiej pracy - powiedziała sama Streżyńska.

Wśród najważniejszych dokonań swojej kadencji wymieniła zwiększenie dostępu do telefonii komórkowej, stacjonarnej i internetu oraz spadek cen tych usług. - To są dwie rzeczy, po których się poznaje, że rynek stał się konkurencyjny i przestał być monopolistyczny - zaznaczyła.

Streżyńska funkcję prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej pełniła od 2006 r. Jej kadencja upłynęła w maju tego roku, jednak od tego czasu nadal pełni obowiązki prezesa UKE.

"Żelazna dama"

Anna Streżyńska jest prawniczką specjalizującą się w prawie telekomunikacyjnym. Pracowała w UOKiK-u, była doradcą trzech kolejnych ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka i dyrektorem departamentu i podsekretarzem stanu w tym resorcie.

Znana ze stanowczości i ostrych ocen Streżyńska, w trakcie pięciu lat pracy na stanowisku szefa UKE wzbudzała skrajne emocje. Wielokrotnie nakładał kary na Telekomunikację Polską, zarzucając jej praktyki monopolistyczne, za co władze spółki ostro ją krytykowały, a nawet kwestionowały legalność jej działań. Z drugiej strony konsumenci zawdzięczają jej wyraźny spadek cen usług telekomunikacyjnych. Doceniła ją również branża - w ubiegłym roku uhonorowano ją nagrodą Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Kolejna pani prezes?

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Streżyńską. "Puls Biznesu" pisał niedawno, że jej następczynią ma być Magdalena Gaj, obecna wiceminister cyfryzacji.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zastąpił działający wcześniej Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Urzędem kieruje Prezes będący organem regulacyjnym w dziedzinie rynku usług telekomunikacyjnych i pocztowych.

baj//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane