• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Koniec z przerwą na papierosa?

Koniec z przerwą na papierosa?
Foto: TVN24 Foto: Czy już niedługo Europejczycy będą mogli palić tylko we własnym domu?

Po wprowadzeniu zakazu reklamy wyrobów tytoniowych w UE, przemysłowi tytoniowemu grożą kolejne problemy. Parlament Europejski chce wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscu pracy i w gastronomii.

Europosłowie wezwali w środę komisję UE do rozszerzenia dyrektywy dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy o zakaz palenia. Z rezolucji parlamentu wynika, że wszyscy pracodawcy w UE musieliby zapewnić miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego. W przypadku, gdy państwa członkowskie nie wprowadzą same zakazu palenia, Komisja Europejska złoży odpowiedni projekt ustawy najpóźniej do roku 2011.

Komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianou podkreślał kilkakrotnie, że popiera zakaz palenia w miejscu pracy i chętnie przedłoży odpowiednią ustawę. Kyprianou czeka jedynie na zielone światło Parlamentu Europejskiego. W roku 2008 komisarz chce złożyć odpowiednie sprawozdanie dotyczące działań przeciwko paleniu.

W minionych latach, w ramach ochrony osób niepalących, w wielu krajach Europy zakazano palenia w budynkach publicznych, takich jak urzędy, uniwersytety i dworce kolejowe, również w publicznych środkach komunikacji. Na przykład w Belgii zakaz palenia obowiązuje generalnie również w miejscach pracy. Jednak regulacje te nie obowiązują jeszcze w wielu krajach. Pracownicy mogą jedynie domagać się, by ich własne miejsce pracy było wolne dymu tytoniowego.

Przemysł tytoniowy przeciw zakazowi

Przemysł tytoniowy krytykuje tak rozległy zakaz palenia jako niepotrzebny. W wielu krajach Unii istnieje już zakaz palenia w budynkach publicznych i w gastronomii, powiedział rzecznik producenta papierosów Reemtsma. Również duża część przedsiębiorstw wprowadziła odpowiednie regulacje dotyczące palenia w miejscu pracy.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane