• rozwiń

Koniec tej Ery za dwa tygodnie

Koniec tej Ery za dwa tygodnie
Foto: TVN24 Foto: Konic tej Ery za dwa tygodnie

Marka sieci komórkowej Era znika za dwa tygodnie. 5 czerwca zastąpi ją T-Mobile - ogłosiła Polska Telefonia Cyfrowa. Choć sama zmiana nazwy była spodziewana przez rynek, to termin na początku czerwca okazuje się pewnym zaskoczeniem.

Jak podała firma, przewidywane koszty tej operacji wyniosą ok. 100 milionów złotych. - Zysk powinien zostać na poziomie zeszłego roku, nawet wydając pieniądze na rebranding. To samo dotyczy przychodów, to będzie między 0 a 2 proc. w dół - ocenił prezes spółki Miroslav Rakowski.

Pytany o koszty rebrandingu odpowiedział: "jest to zbliżone do kwoty 100 mln zł, ale nie mogę powiedzieć czy od góry czy od dołu".

Co dostaną klienci z nową marką?

O zmianie marki - czyli jak nazywa to branża "rebrandingu" - mówiło się od czasu zakończenia sporu o Polskę Telefonię Cyfrową i przejęciem całości jej akcji przez Deutsche Telekom. Niemiecki potentat na wszystkich rynkach używa marki T-Mobile. Jeszcze dwa dni temu mówił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że w grę wchodzi czerwiec lub wakacje.

PTC obiecuje, że wraz z nową marką zaoferuje klientom rozmowy roamingowe w Unii Europejskiej w cenie rozmów krajowych i darmowe rozmowy z sieci T-Mobile na całym świecie. Firma obiecuje też klientom "najtańszą transmisję danych w roamingu w całej Unii Europejskiej, umożliwiającą pełną kontrolę kosztów".

Nie wiadomo jednak, czy te korzystne udogodnienia cenowe uzyskają wszyscy klienci, czy tylko ci opłacający najwyższe taryfy.

Praca wre. Są meble

Już wtedy jednak prezes przyznał, że prace w liczącej 1200 punktów sprzedaży sieci sprzedaży trwają. – Praca wre. Niektóre elementy są już gotowe. Na przykład meble. Te, które są w naszych salonach, pozostaną, bo to meble marki T-Mobile – powiedział Rakovski.

Dziś prezes zapowiedział, że zmiana wystroju 330 głównych salonów Ery zostanie zakończona do 5 czerwca, natomiast pozostałe punkty będą zmienione w sześć tygodni.

Promocja do skutku

Zarząd PTC zapowiada, że kampanię promocyjną marki T-Mobile będzie prowadził tak długo, aż nowa marka osiągnie obecną rozpoznawalność Ery. Dziś to jedna z najbardziej znanych polskich marek: na pytanie o sieć telekomunikacyjną prawie co trzecia zapytana w Polsce osoba wskazuje właśnie Erę. W ostatnim rankingu "Rzeczpospolitej" marka Era zajęła 5. miejsce, a jej wartość wyceniono na 1,48 mld zł.

Jeszcze przed podaniem daty zmiany barw przez PTC ekspert rynku telekomunikacyjnego Tomasz Świderek mówił w TVN CNBC, że nowa marka to dopiero początek dużych zmian w spółce, która z powodu konfliktu właścicielskiego straciła pozycję lidera polskiego rynku. - Czy będzie pierwszy pod względem przychodów? Może się uda. Czy będzie wysyp ofert? To zależy głównie od marketingowców i od zgody właściciela. Jeśli właściciel zdecyduje się na obniżenie zysków, aby odbudować rynek - to nie ma problemu - stwierdził Świderek.

Najstarsi na rynku

Polska Telefonia Cyfrowa wraz z Polkomtelem jest najstarszym operatorem komórkowym w Polsce. Swoje usługi obie firmy uruchomiły 16 września 1996 roku.

Na początku 2011 roku Deutsche Telekom formalnie stał się właścicielem 100 proc. akcji PTC, po tym jak w grudniu 2010 roku zakończył się wieloletni spór wcześniejszych udziałowców o prawa do udziałów w spólce.

Przychody PTC w 2010 roku wzrosły o 4,7 proc. do 1,839 mld euro z 1,757 mld euro, skorygowana EBITDA wzrosła 12,2 proc. do 691 mln euro z 616 mln euro, a marża EBITDA w 2010 roku wzrosła o 2,5 pkt proc. do 37,6 proc. Na koniec grudnia 2010 roku PTC miała 13,259 mln klientów.

W I kw. 2011 roku przychody PTC spadły do 440 mln euro z 441 mln euro przed rokiem, EBITDA spadła do 144 mln euro z 169 mln euro, a marża EBITDA spadła o 5,6 pkt proc. do 32,7 proc. Na koniec marca PTC miała 13,175 mln klientów.

Polska Telefonia Cyfrowa oferuje swoje usługi pod markami Era (abonamentowe), Tak Tak oraz Heyah (prepaid), a także Blueconnect (internet mobilny).

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane