• rozwiń

Koniec szlabanu na polskie warzywa. Minister potwierdza

Koniec szlabanu na polskie warzywa. Minister potwierdza
Foto: TVN24, sxc.hu Foto: Koniec embarga na polskie warzywa

- Potwierdziły się informacje o zniesienia embarga. Od jutra polskie podmioty eksportujące świeże warzywa na rynek rosyjski będą mogły wznowić eksport - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki w przerwie posiedzenia ministrów rolnictwa UE. Tym samym zakończył się polsko-rosyjski spór o warzywa znad Wisły. O zniesieniu embarga jako pierwsza poinformowała rosyjska agencja Interfax.

Wcześniej minister tylko sugerował, że problemy z polskimi warzywami mogą się już wkrótce zakończyć. - Jest nadzieja na to, że nie będzie wojny polsko-rosyjskiej. Dzięki listowi pana Kaczyńskiego Rosja podjęła interwencję - stwierdził z lekką ironią Sawicki, pytany przez dziennikarzy o komentarz do informacji o zniesieniu embarga.

Znoszą embargo

- Od 20 lipca polskie owoce i warzywa mogą wrócić na nasze rynki - poinformował we wtorek w oficjalnym oświadczeniu Giennadij Oniszczenko, główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej.

Według jego słów decyzja została podjęta w poniedziałkowy wieczór, po wpłynięciu z Komisji Europejskiej odpowiednich dokumentów potwierdzających zdatność polskich produktów do spożycia. Gdyby pojawiły się szybciej, polska strona nie musiałaby czekać kolejnego tygodnia na dopuszczenie do eksportu warzyw eksportu.

Blokada z powodu EHEC

Embargo na polskie warzywa było związane z rozprzestrzenianiem się wirusa E.coli w Europie. Rosja 2 czerwca nałożyła embargo na import z UE wszystkich świeżych warzyw w związku z falą zatruć szczepem EHEC w Niemczech.

W czasie szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie 9-10 czerwca Kreml zgodził się na odblokowanie importu warzyw z Unii w zamian za gwarancje bezpieczeństwa tych produktów. 22 czerwca podpisano odpowiednie porozumienie.

Polska czekała dłużej

W następnych tygodniach rosyjskie służby sanitarne stopniowo cofały zakaz wwozu towarów rolniczych z poszczególnych krajów Unii. Na przykład 11 lipca dopuszczone do importu i sprzedaży na rosyjskim terytorium zostały warzywa pochodzące z Czech i Grecji. Wcześniej Moskwa otworzyła granicę dla warzyw z Belgii, Holandii, Hiszpanii i Danii.

Nie pomogła wizyta polskiej delegacji z wiceministrem rolnictwa Jarosławem Wojtowiczem na czele 8 lipca w Moskwie. Strona polska stale podkreślała, że spełniła wszystkie wymogi określone porozumieniem z 22 czerwca, i złożyła takie same dokumenty jak inne unijne kraje.

Minister rolnictwa Marek Sawicki podkreślał, że Komisja Europejska ani Polska nie otrzymały żadnych oficjalnych dokumentów, dlaczego nie zostało zniesione embargo dla części krajów UE, w tym Polski.

W ubiegłym roku do Rosji trafiły z naszego kraju świeże warzywa o wartości ok. 75,8 mln euro (w 2009 r. było to 40,3 mln euro). Eksportujemy na ten rynek m.in. kapustę pekińską, pomidory, sałatę, cebulę, ogórki, marchew, ziemniaki. Łącznie roczny import owoców i warzyw do Rosji szacuje się na 7 mld euro.

aso,mn/gak,fac,mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane