• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Koniec świata został przełożony"

"Koniec świata został przełożony"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Krugman ostrzega przed przyszłymi konsekwencjami kryzysu

Globalna gospodarka znalazła już dno - uważa ekonomista Paul Krugman, ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla z ekonomii. - Wydaje się, że koniec świata został odłożony na później – powiedział podczas seminarium w Helsinkach.

Amerykański ekonomista podkreślił, że choć gospodarka już raczej „nie runie w otchłań”, to jej ożywienie będzie „powolne i bolesne”. Krugman stwierdził też, że trend gospodarczy w kształcie litery „W” może stać się trendem w kształcie „U”. Zdaniem ekonomisty, choć wzrost deficytów „uratował świat”, to sytuacja większości ludzi jeszcze będzie się pogarszać. Krugman prognozuje, że bezrobocie w USA będzie rosło aż do 2011 roku.

Noblista stwierdził, że niezwykle groźnym zjawiskiem było i nadal jest załamanie handlu międzynarodowego, który w jego opinii może być motorem globalnego wzrostu gospodarczego. Krugman ma wątpliwości, czy chińska gospodarka jest wystarczająca duża, by znów ten handel rozruszać i pchnąć świat na tory wzrostu.

Bez mapy

Noblista przedstawił też swoje obawy związane z przyszłymi konsekwencjami obecnego kryzysu. Wymienił wśród nich ogromne zadłużenie państw i trudności z jego finansowaniem, a także idące za tym problemy społeczne i polityczne.

Jak dodał, historia nie nauczyła nas niestety, jak najlepiej wychodzić z kryzysu. - Problem w tym, że nie mamy żadnej mapy. Jedynym modelem, na którym możemy się wzorować jest Wielki Kryzys. A on zakończył się dopiero, gdy rządy poczyniły wielkie wydatki, znane jako II Wojna Światowa. A my naprawdę nie chcemy, by to się powtórzyło - powiedział.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane