• rozwiń

Koniec strajku Lufthansy. Straty przewoźnika do 20 mln euro

Strajk Lufthansy Odtwórz: Strajk Lufthansy
Foto: EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Strajk na lotniskach jest częścią akcji, której celem jest przeforsowanie podwyżki płac dla 2 mln pracowników służb publicznych | Video: Strajk Lufthansy

Strajk ostrzegawczy pracowników służb publicznych na siedmiu niemieckich lotniskach nie wpłynął na prace portów lotniczych w Polsce. Pasażerowie, którzy nie mogli rano odlecieć do Niemiec, będą mogli zrobić to po południu i wieczorem.

Strajk zakończył się o godz. 14.30. Lufthansa, która odwołała 600 lotów, może stracić przez akcje od 10 do 20 mln euro.

Domagają się podwyżki

Do strajku zorganizowanego przez Związek Zawodowy Sektora Usług - Verdi przystąpili na porannej zmianie pracownicy służb naziemnych na lotniskach we Frankfurcie nad Menem, Monachium, Kolonii/Bonn, Duesseldorfie, Hamburgu, Hanowerze i Stuttgarcie. Protest dotyczył m.in. odpraw pasażerów i ich bagażu oraz nadzoru technicznego.

We Frankfurcie nad Menem anulowano prawie 550 połączeń, czyli połowę wszystkich zaplanowanych w tym czasie lotów.

Celem związkowców jest przeforsowanie podwyżki płac dla 2 mln pracowników służb publicznych. Domagają się zwiększenia wynagrodzeń o 100 euro miesięcznie oraz dodatkowo o 3,5 proc., a także jednolitego wymiaru urlopu w wysokości 30 dni dla wszystkich pracowników służb publicznych.

Nie było problemów

- Strajk na lotniskach w Niemczech prawie w ogóle nie odbił się na pracy naszego lotniska - poinformował TVN24 Biznes i Świat Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy lotniska Chopina w Warszawie. - Mieliśmy odwołane trzy przyloty i cztery odloty na trasie Warszawa-Frankfurt oraz Warszawa-Monachium, ale nie wpłynęło to na sytuację w stolicy - dodał.

Na lotniskach w Polsce nie było chaosu. Strajk został zapowiedziany z dwudniowym wyprzedzeniem i pasażerowie mieli czas, by się do niego przygotować.

- Nie mieliśmy żadnych pasażerów, którzy byliby zaskoczeni strajkiem. Przewoźnik poinformował ich wcześniej i przebukował im bilety. Popołudniowe i wieczorne loty powinny odbywać się normalnie, nie mamy informacji o opóźnieniach - podkreślił rzecznik.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane