• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Koniec sporu z Rosją

Koniec sporu z Rosją
Foto: TVN24 Foto: Koniec sporu z Rosją

Komisja Europejska porozumiała się z Rosją ws. sporu o eksport produktów roślinnych. To finał spornych kwestii handlowych między Polską a Rosją - dowiedziała się TVN24 w Komisji Europejskiej.

Jak twierdzą źródła TVN24, do porozumienia doszło już dwa tygodnie temu, ale Komisja nie udzielała informacji, dmuchając na zimne i oczekując na oficjalne podpisanie dokumentu. Jak tłumaczą urzędnicy KE: "dopóki nie ma podpisu, nic nie jest pewne". Początkowo obie strony miały złożyć podpisy korespondencyjnie, ale Bruksela dostała informacje, że szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert 19 lub 27 marca przyjedzie osobiście do Brukseli, aby podpisać porozumienie.

Zyskuje Unia - zyskuje Polska

Dla Polski to bardzo ważne porozumienie, bo otworzy drogę do sprzedaży produktów roślinnych do Rosji.

urzędnik KE o porozumieniu roślinnym

- Dla Polski to bardzo ważne porozumienie, bo otworzy drogę do sprzedaży produktów roślinnych do Rosji - podkreślił w rozmowie z TVN24 jeden z urzędników KE. Rosja blokowała eksport z Polski zwracając uwagę na zbyt wysoki poziomu pestycydów w produktach roślinnych sprowadzanych z UE. Rosjanie twierdzili, że Polska co prawda spełnia unijne normy, ale są one zbyt mało wyśrubowane w porównaniu z rosyjskimi.

Porozumienie będzie ważnym krokiem do ocieplenia relacji Polska - Rosja. Po jego podpisaniu praktycznie pewne jest odblokowanie przez Polskę negocjacji nowej umowy o partnerstwie i współpracy UE-Rosja regulującej całokształt stosunków.

Polska zablokowała umowę w listopadzie 2006 roku właśnie z powodu rosyjskiego embarga na polską żywność. Rosją zniosła je 19 grudnia.

Drugim warunkiem odblokowanie przez Polskę negocjacji z Rosją jest złożenie przez Unię Europejską, przed otwarciem negocjacji, wspólnej deklaracji w sprawie energii. Przygotowana przez Polskę deklaracja dotycząca bezpieczeństwa energetycznego została przekazana przez min. Sikorskiego państwom Unii i jak twierdzą unijni dyplomacji, negocjacje w sprawie końcowego tekstu są już na finiszu.

Inga Rosińska, mkg//iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane