• rozwiń

Koniec sjesty - Hiszpanie i Francuzi pracują więcej niż Niemcy

Koniec sjesty - Hiszpanie i Francuzi pracują więcej niż Niemcy
Foto: Fiat Auto Poland Foto: Średnia długość pracy w strefie euro wyniosła w 2008 roku blisko 41 godzin tygodniowo

Statystyki przełamują stereotypy. Okazuje się, że francuski 35-godzinny tydzień pracy to tylko mit. Podobnie jest w Hiszpanii, gdzie kryzys zmusił pracowników do większego poświęcenia i zaangażowania.

Wiele osób wyobrażając sobie pracującego Francuza widzi osobę, która większość dnia spędza na lunchach, godzinami pije espresso i nieśpiesznie przesiaduje w kawiarniach - a to wszystko w godzinach pracy.

Dużo nadgodzin

Jednak według BBC jest inaczej. - 35 godziny tydzień pracy to jeden z wielu stereotypów, a faktycznie jest to tylko próg, od którego zaczynają się nadgodziny - uważa Jean-Marie Perbost, francuski ekonomista.

Wielu pracowników biurowych, a szczególnie prawników pracuje zdecydowanie dłużej. - Pracuję około 45-50 godzin tygodniowo. W pracy jestem codziennie od 9 do 19:30 - mówi Olivier, starszy radca prawny w dużej paryskiej firmie.

Według rządowych statystyk 50 proc. zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu musi wyrabiać nadgodziny. - 44 proc. prawników jest w pracy więcej niż 55 godzin tygodniowo - wynika z danych.

Nie tylko Francja

Według BBC kolejnym krajem, który uważany jest za raj dla pracowników uchodzi Hiszpania. Jednak przyjazny dla pracownika tydzień pracy jest tam bardziej mitem niż rzeczywistości.

- Mój dzień pracy zaczyna się o godz. 8:00 i kończy około 18:30 - mówi Pablo Martinez, manager w Madrycie i dodaje, że wiele w jego kraju zmieniło się w czasie kryzysu finansowego. - Wiele się zmieniło, bo musimy nadążyć za rynkami światowymi. Nie rzadko ludzie pracują tak dużo, że muszą jeść obiad przed ekranem swojego komputera - dodaje.

Ile pracujemy?

BBC podaje, że w rzeczywistości liczba godzin w całej Europie jest bardzo podobna. Według Eurostatu w 2008 roku średnia długość pracy w strefie euro wyniosła blisko 41 godzin tygodniowo. We Francji było to 40, w Norwegii 39, a Austrii 43 godziny tygodniowo.

Wiele się zmieniło, bo musimy nadążyć za rynkami światowymi. Nie rzadko ludzie pracują tak dużo, że muszą jeść obiad przed ekranem swojego komputera

Pablo Martinez, manager w MadrycieWedług najnowszych danych z 2012 roku najmniej pracują osoby w Holandii, Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii - średnio około 35 godzin tygodniowo. Grecy spędzają w pracy średnio 38 godzin tygodniowo. W podobnym wymiarze pracują Portugalczycy i Włosi.

 

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane