• rozwiń

Temat: Niemcy. Gospodarka

Koniec recesji w strefie euro

Koniec recesji w strefie euro
Foto: Schutterstock Foto: Strefa euro wychodzi z recesji

Strefa euro po raz pierwszy od półtora roku zanotowała wzrost. W drugim kwartale 2013 roku PKB strefy wzrósł o 0,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału - wynika z danych Eurostatu.

Wzrost był spodziewany głównie dzięki Niemcom, które zanotowały wynik 0,7 proc. na plusie pomiędzy kwietniem a czerwcem.Niespodziewany wzrost 1,1 proc. zanotowano także w Portugalii, jednej z najmniejszych i najsłabszych gospodarek eurostrefy, którą pozostałe kraje musiały ratować, wpompowując w nią miliardy Euro.

Ale liczby dla wszystkich 17 krajów strefy euro maskują nieco wyniki poszczególnych gospodarek. Przykładowo, w Hiszpanii w drugim kwartale PKB spadło o 0,1 proc., a we Włoszech i Holandii o 0,2 proc.

"Przed nami jeszcze długa droga"

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Ollie Rehn powiedział, że liczby sugerują powolne wyjście z recesji, ale nie można spocząć na laurach. - Wciąż mamy znaczne przeszkody do pokonania: wskaźniki wzrostu nadal są niskie i mogą być nietrwałe. Wiele krajów wciąż ma zbyt wysokie wskaźniki bezrobocia. Przed nami nadal daleka droga - stwierdził.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane