• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Koniec Nafty Polskiej

Koniec Nafty Polskiej
Foto: TVN24 Foto: Nafta Polska przechodzi do historii

Nafta Polska, nadzorująca spółki z sektora paliwowego i chemicznego, została zlikwidowana. Skarb Państwa przejmie w przyszłym tygodniu wszystkie należące do niej akcje Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn.

Nafta Polska powstała w 1996 roku, a jej założycielem oraz właścicielem 100 proc. akcji był Skarb Państwa. Podstawowym zadaniem spółki była realizacja rządowych programów restrukturyzacji i prywatyzacji sektora naftowego oraz Wielkiej Syntezy Chemicznej.

Rzecznik resortu rzecznik Maciej Wewiór poinformował, że w piątek odbyło się zwyczajne walne zgromadzenie Nafty Polskiej, podczas którego zatwierdzono sprawozdanie likwidacyjne spółki oraz sprawozdanie likwidatora z jej działalności w 2011 roku. - Były to już ostatnie działania w postępowaniu likwidacyjnym spółki - dodał.

- Oznacza to, iż proces likwidacji spółki Nafta Polska SA, rozpoczęty 1 stycznia 2010 roku uchwałą walnego zgromadzenia, został zakończony w zakładanym terminie. Likwidator spółki jest teraz zobligowany do złożenia w następnym tygodniu sprawozdania likwidacyjnego sądowi rejestrowemu, z jednoczesnym zgłoszeniem wniosku o jej wykreślenie z rejestru - podkreślił Wewiór.

Akcja dla Skarbu

Poinformował, że Skarbowi Państwa zostaną przekazane w przyszłym tygodniu wszystkie należące do spółki akcje Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach oraz spółki ZAK w Kędzierzynie-Koźlu. - Ponadto Skarbowi Państwa ma być przekazany sprzęt biurowy spółki oraz kwota pozostała w skutek upłynnienia części majątku spółki - dodał.

"Cieszę się, że doprowadziliśmy do końca kolejny projekt, który przez lata pozostawał jedynie w sferze obietnic. Likwidacja Nafty Polskiej SA, którą zapowiadano jeszcze w 2006 roku, jest jeszcze jednym dowodem na to, że nie ma kwestii nie do rozwiązania" - podkreślił w przesłanym PAP stanowisku minister skarbu Aleksander Grad.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane