• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Koniec monopolu "Płatnika"

Koniec monopolu "Płatnika"
Foto: TVN24 Foto: Dotąd 800 tysięcy firm korzysta z "Płatnika"

W sobotę ZUS ma udostępnić specyfikacje techniczne umożliwiające napisanie konkurencyjnych dla "Płatnika" programów. Już wkrótce aby zdalnie rozliczyć się z ZUS-em nie trzeba będzie posiadać komputera z systemem Windows - wystarczy darmowy Linux.

Dotychczas program "Płatnik" autorstwa Prokomu był jedynym akceptowanym przez ZUS, a dane umożliwiające napisanie innego były tajemnicą. Z dniem jutrzejszym wchodzą jednak w życie przepisy, które nakazują ubezpieczycielowi upublicznienie tych danych.

Pozwoli to na napisanie innego programu wszystkim chętnym - i zakończy monopol "Płatnika", a wraz z nim systemu operacyjnego Windows. Darmowy "Płatnik" funkcjonował bowiem wyłącznie w tym systemie, za który trzeba było słono płacić firmir Microsoft.

Teraz można liczyć, że powstaną inne programy, które - tak jak dotychczas "Płatnik" - będą umożliwiać przesyłanie do ZUS dokumentów zgłoszeniowych, imiennych raportów, deklaracji rozliczeniowych oraz korekt wcześniej nadesłanych już dokumentów.

Nowe programy zapewne będą funkcjonować w innych niż windowsowe środowiskach - np. w systemach Mac, Unix czy Linux. Ten ostatni jest całkowicie darmowym systemem operacyjnym. Obniży to koszty prowadzenia firm, bo choć "Płatnik" jest - nomen omen - bezpłatny to firmy zatrudniające więcej niż pięć osób, a takie mają obowiązek rozliczania się z ZUS, musiały kupić drogi system Windows specjalnie dla tych rozliczeń, nawet jeśli pracownicy posługiwali się innymi systemami.

Analitycy są zdania, że nowe programy nie będą sprzedawane osobno, lecz jako element oprogramowania księgowo - płacowego. Każdy odpowiednik programu Prokomu będzie musiał przejść testy sprawdzające, czy dokumenty przez niego przesyłane docierają do Zakładu. Jeśli system, z którego korzysta ZUS odrzuci dokumenty, społeczny ubezpieczyciel potraktuje je tak, jakby w ogóle nie zostały wysłane.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane