• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Koniec mlecznej wojny?

Koniec mlecznej wojny?
Foto: TVN24 Foto: Białoruskie mleko znów pojawi się na rosyjskich stołach?

Rosyjsko-bialoruski konflikt mleczny został zażegnany i w czwartek wznowione zostaną dostawy białoruskiego mleka do Rosji - taka informację przekazały w środę po południu rosyjskie media, powołując się na osobistości obu krajów. Nie podano jednak żadnych szczegółów porozumienia.

Wcześniej w środę rosyjska minister rolnictwa Jelena Skrynnik mówiła, powołując się na osiągnięte dzień wcześniej porozumienie między resortami rolnictwa obu krajów, że Białoruś wstrzymała od 15 czerwca do 30 września eksport mleka w proszku do Rosji. Wskazywała, że "kwestie sanitarno-prawne białoruskiej produkcji sektora mleczarskiego", którego wyroby eksportowane są do Rosji, jeszcze nie zostały rozwiązane. Chodzi między innymi o niedotrzymywanie przez stronę białoruską przepisów sanitarnych dotyczących tych produktów.

"Wojna mleczna" między Moskwą a Mińskiem wybuchła, gdy Rosja od 6 czerwca zakazała importu mleka i produktów mlecznych z Białorusi. Uzasadniła to nieprzestrzeganiem przez stronę białoruską rosyjskich przepisów regulujących handel tymi produktami. Dzień wcześniej jednak prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zarzucił Rosji próbę przejęcia kontroli nad białoruskim przemysłem mleczarskim. Raz już o zakończeniu konfliktu informowano, jednak były to doniesienia przedwczesne.

We wtorek wieczorem Mińsk ogłosił, że wprowadza kontrole graniczne i celne na granicy między Białorusią i Rosją. W środę - po informacjach o zażegnaniu mlecznego konfliktu - podano, iż kontrole zostaną zlikwidowane.

Jednocześnie w środę pojawiły się informacje o żądaniach Gazpromu, który chce spłaty niemal ćwierć miliarda dolarów przez białoruski BiełTransGaz w ramach rozliczeń za gaz ziemny.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane